Trećina javnih vodovoda u Srbiji je neispravna, pokazuje analiza Instituta za javno zdravlje „Batut“. Kontrolisali su 2.246 vodovoda i objekata, i ustanovili da je 16,5 odsto uzoraka fizičko-hemijski neispravno, a mikrobiološki pet odsto uzoraka. Stručnjaci upozoravaju da vode zapravo nemamo dovoljno, i da zbog sve većih perioda suša i zagađenja slivova moramo da je čuvamo.
Vojvođani imaju najviše problema sa vodom. U Severnom Banatu je čak 98 odsto analizirane vode hemijski neispravno, sadrži povišene koncentracije gvožđa, amonijaka, mangana, nitrata, nitrita. I u Srednjem Banatu slično.
suša i zagađenja slivova moramo da je čuvamo.
– Prosto je tlo takvo, arsen nije došao kao posledica zagađenja, nego je tu prisutan. Štednja vode, mere prevencije, mere zaštite, mi prvo na tome ne radimo, a to što nam je priroda podarila takvo kakvo jeste, da od toga napravimo kvalitetnu vodu u principu možemo – kaže Danijela Japin iz Visoke tehničke škole u Zrenjaninu.
Srbija je zapravo siromašna vodnim resursima i sve su vidljivije posledice klimatskih promena i suša.
– Na slivovima, gde imamo te prioritetne akumulacije za vodosnabdevanje stanovništva, moramo da učinimo sve da se eliminišu u maksimalno mogućoj meri svi izvori zagađenja i da se postave stroga pravila kada je u pitanju zaštita voda – navodi profesor Šumarskog fakulteta Ratko Ristić.
Na kanalizacione sisteme priključeno je oko 55 odsto stanovništva Srbije. Uz kanalizaciju, u reke se izliva i zagađena voda iz industrije.
– Prvi zadatak na kojem sam radio 1976. godine je bilo postrojenje za tretman otpadnih voda grada Beograda. Mi danas još uvek nemamo postrojenje – ukazuje Prvoslav Marjanović iz Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“.
Direktor tog instituta Dejan Divac dodaje da postoje desetine izliva kanalizacije u Savu i Dunav.
– Svi to vidimo, dođu ljudi pecaju tamo – ukazuje Divac.
Svega 15 odsto otpadnih voda u Srbiji se prečišćava. Iako 47 gradova i opština imaju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, polovina nije u funkciji.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay