Насловна ВЕСТИ U Bečeju se spremaju za geotermalno grejanje

U Bečeju se spremaju za geotermalno grejanje

284

Javno preduzeće „Toplana“ Bečej prethodnih dana otpočelo je sa grejanjem svojih korisnika, u skladu sa važećom odlukom, preporukama Ministarstva energetike i Vlade Srbije, objašnjava direktor Dejan Vuković.

Naime, nakon izvršene provere sistema daljinskog grejanja, toplih i hladnih proba, usled niskih jutarnjih temperatura pušteno je grejanje u gradski sistem, uz poštovanje racionalnog korišćenja energenata, kaže direktor.

„Grejna sezona po zakonu počinje 15. oktobra i traje do 15. aprila. „Toplana“ je u obavezi da u pripravnosti bude od 1. oktobra i do 1. maja, u slučaju niskih spoljnih temperatura. Mi se ponašamo racionalno, u skladu sa spoljnim temperaturama, tako i grejemo. Ovih dana, kada su bile niske temperature u jutarnjim časovima pokretali smo kotlove. Koristili smo taj period toplih proba da ujedno i zagrejemo naše korisnike. Kada spoljne temperature pređu preko 14-15 stepeni u toku dana, mi prestajemo sa grejanjem, tako da smo u proseku radili 5-6 sati dnevno“, objašnjava Vuković.

Podsetimo da je JP „Toplana“ obuhvaćeno projektom „Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja u Srbiji“ koji sprovodi Ministarstvo rudarstva i energetike zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj.

„Konkurisali smo sa projektom korišćenje geotermalne energije u daljinskom sistemu grejanja. Nakon 10 godina kako smo pokrenuli tu priču i izradili prvu studiju koja je urađena još u decembru 2012. mislim da je došao na red i taj projekat. Njegovom realizacijom Bečej će postati opština koja neće zavisiti od uvoza energenata, već je imati sopstveni izvor energije koji bi trebalo da pokrije oko 80 odsto potreba“, objašnjava Vuković.

Ukupna investicija je vredna između 7 i 8 miliona evra i ona obuhvata izgradnju postrojenja za korišćenje geotermalne energije, rekonstrukciju vrelovoda i toplotnih podstanica.

Ovaj projekat bi trebalo da se finansira putem kredita, na 15 godina sa 3 godine grejs perioda i sa kamatnom stopom od 1 odsto.

„S tim da su obezbeđeni grantovi u visini od 20 odsto, za sada. To znači da će celokupna investicija biti u startu umanjena za taj procenat. Očekujemo da ćemo dobiti još neki procenat granta u konačnici, ali sa ovih 20 odsto sve postaje veoma isplativo. Projekat se inače realizuje u fazama, a trenutno se rade detaljne studije, koje treba da pokažu tehno-ekonomsku analizu i period isplativosti investicija. U slučaju Bečeja, investicija će se isplatiti u roku od 5 do 6 godina“, zaključio je direktor JP „Toplana“ Bečej.

Studije koje se trenutno rade treba da budu završene do kraja novembra, kaže Vuković i dodaje da celokupan proces vodi Evropska banka za obnovu i razvoj.

Zorana Ljubojev