Насловна ВЕСТИ Tambura je kulturni identitet svih nacionalnih zajednica

Tambura je kulturni identitet svih nacionalnih zajednica

269

U Menratovoj palati u Novom Sadu otvoren je Muzej tambure, a pokrajinska sekretarka za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama Dragana Milošević je na otvaranju rekla kako Novi Sad nije samo Evropska prestonica kulture, već je zahvaljujući upornosti i entuzijazmu gospodina Jovana Pejčića od sada i prestonica Svetske tamburaške asocijacije, čiji je upravo on osnivač.

Istakla je da je 2019. godine na inicijativu Muzeja Vojvodine, čiji je osnivač Pokrajinska vlada, preko Etnološkog odeljenja započet postupak sveukupnog naučnog, antropološkog i etnološkog istraživanja kako bi tamburaška praksa bila upisana u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Republike Srbije. Miloševićeva je podsetila na to da pored umeća muziciranja, tamburašku praksu kao element nematerijalnog kulturnog nasleđa određuju i druge radnje i umeća – komponovanje i aranžiranje za tamburaški sastav, izrada i reparacija tamburaških instrumenata, pevanje uz pratnju tamburaškog sastava, edukacija, tradicionalni model interakcije muzičara sa publikom u kafanskom ambijentu i uključenost tamburaških sastava u običaje životnog i godišnjeg ciklusa.

– Odlukom Nacionalnog komiteta za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije to je i učinjeno 2021. godine – istakla je Dragana Milošević i dodala da tambura jeste kulturni identitet kako Srba, tako i Roma, Mađara, Hrvata, Bunjevaca, Slovaka, Rumuna, Rusina i drugih nacionalnih zajednica koje žive na našim prostorima.

– Svi mi danas u ovom prelepom prostoru Menratove palate svedočimo kako to rade pravi pregaoci kulture, koji su svoje znanje i profesionalnost pretočili u ovaj prostor, koji je danas istorija tambure. Sama izrada tambure u Vojvodini stara je 150 godina i od tada do danas skoro svako vojvođansko selo imalo je svoj orkestar, kao deo sokolskog ili vatrogasnog doma, ili su svirali u kulturno-umetničkim društvima – navela je Miloševićeva.

Ona je istakla i zaostavštinu doajena tamburaške istorije Save Vukosavljeva, koji je 1957. godine osnovao reprezentativni tamburaški orkestar Radio Novog Sada, kao jedan od prvih profesionalnih orkestara, čiji su se članovi muzički obrazovali i školovali i tako širom bivše Jugoslavije prenosili svoje znanje na mlađe generacije.

Pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević istakao je da je mesto u kom se nalazi svojevrsna postavka „Tamburica festa“ jedinstveno u Vojvodini, ali i čitavoj Srbiji i regionu, te da će se na svakom narednom predstavljanju na međunarodnim manifestacijama govoriti o njemu.

– Na ovo mesto ćemo pozivati ljude, jer imamo čime da se podičimo. Ovu godinu ćemo u turizmu završiti sa boljim parametrima nego ikada. Novi Sad svakako beleži rezultate kakve do sada nikada nije imao, što pokazuje da svi zajedno radimo dobre stvari. ′Tamburica fest′ je okupio za sve svoje godine postojanja na desetine hiljada posetilaca. Značajno je da se godišnji odmori u celoj Evropi planiraju shodno festivalima u Novom Sadu, što je potvrda kvaliteta. Ne bi se vraćali na mesta gde im nije prijatno – rekao je sekretar Ivanišević, dodavši da stoji ponosno na čelu Sekretarijata koji ima cilj i uspeva u tome da, prevashodno kroz turizam, emituje lepa osećanja, koja su ključna za ponovni dolazak u Vojvodinu.

U ime Svetske tamburaške asocijacije i Muzeja „Tamburica festa“ obratio se osnivač Jovan Pejčić.

– Vojvodina bez tambure bi bila samo njiva, a Novi Sad grad bez duše. Sa ovim prostorom oplemenili smo sećanja na sve sjajne tamburaše i instrumente, sačuvali od zaborava i zaštitili našu tradiciju – istakao je Pejčić.

Foto: Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama