Domaćinstva i ugostitelji iz Topole i okolnih sela uključili su se u pilot projekat „Mi biramo reciklažu – mi biramo kompost“ u kome se nedeljno prikupi oko 1.700 litara bio-otpada. Od zelenog i braon otpada prave se podloge za biljke, a na čelu ovog jednogodišnjeg projekta je Javno komunalno- stambeno preduzeće Topola. Prema rečima Katarine Brković, saradnice na ovom projektu, zainteresovanost građana koji žele da učestvuju u odvajanju bio-otpada je zadovoljavajuća.
„Redovno dobijamo pozive gradjana koji žele da budu deo projekta. Svesni su da kompost koji pravimo od bio-otpada može da doprinese ulepšavanju grada, jer kompost koristimo za sadnju cveća u našoj vaoršici, ali možemo i da ga prodajemo, istakla je Brković.

U pilot projekat je do sada aktivno uključeno 39 domaćinstava i ugostitelja iz Topole.
„Nedeljno se prikupi oko 1.700 litara bio- otpada. Namera projekta je i da sagledamo u kojoj meri može da smanji otpad na deponiji Torovi, kako bismo omogućili zdraviju životnu sredinu. Ujedno, rešavamo i pitanje otpada koji može da se reciklira, tehnološki obradi i kompostira da ne bi završilo na deponiji“, dodala je Katarina Brković.
Za odvajanje otpada domaćinstvima i ugostiteljima su podeljene „braon kante“ u koje se odvaja zeleni i braon otpad. U ovu kategoriju smeća spadaju- kafa, otpad iz kuhinje, voće, povrće, trava, i sve što odgovara za pravljenje komposta, ali bez ostataka od mesa i mlečnih proizvoda. Otpad se skuplja jednom nedeljno, istovara se i ručno meša u pilot kompostani. Kvalitet komposta je zadovoljavajući, a u inivijalnoj setvi nikao je i ladolež.
Nakon završenog pilot projekta u junu ove godine, čiji je cilj istraživanje, kao krajnji rezultat u Topoli očekuju Studiju procene uvođenja upravljanja biootpadom na teritoriji celog grada i opravdanosti izgradnje kompostane.
Biljana Nenković
Foto: Biljana Nenković