Насловна ВЕСТИ Podnošenje zahteva za podsticaje za sertifikaciju do 31. oktobra

Podnošenje zahteva za podsticaje za sertifikaciju do 31. oktobra

276

Podsticaji za sertifikaciju kvaliteta hrane, organskih proizvoda i proizvoda sa oznakom geografskog porekla obuhvataju podršku sertifikaciji: sistema upravljanja bezbednošću hrane prema ISO 22000, FSSC 22000, BRC, IFS, GOST-R standardu, dobre poljoprivredne prakse prema GLOBALG.A.P. standardu, sistema kvaliteta hrane prema HALAL standardu, sistema kvaliteta hrane prema KOSHER standardu, proizvoda dobijenih metodama organske proizvodnje, proizvoda sa oznakom geografskog porekla, kaoi proizvoda sa oznakom „srpski kvalitet”.

Pravo na podsticaje imaju lica upisana u Registar poljoprivrednih gazdinstava, i to:

-Fizičko lice, nosilac komercijalnog porodičnog poljoprivrednog gazdinstva,

-Preduzetnik,

-Pravno lice, kao i

– Udruženje.

Fizičko lice ima pravo da podnese zahtev za podsticaje za sertifikaciju dobre poljoporivredne prakse GLOBALG.A.P. standard, proizvoda dobijenih metodama organske proizvodnje, proizvoda sa oznakom geografskog porekla, kao i proizvoda sa oznakom „srpski kvalitet”.

Preduzetnik i pravno lice imaju pravo da podnesu zahtev za sve podsticaje propisane Pravilnikom, a udruženje samo za podsticaje sertifikacije proizvoda dobijenih metodama organske proizvodnje i proizvoda sa oznakom geografskog porekla.

Zahtev za ostvarivanje prava na podsticaje za sprovođenje aktivnosti u cilju podizanja konkurentnosti kroz sertifikaciju sistema kvaliteta hrane, organskih proizvoda i proizvoda sa oznakom geografskog porekla, podnosi se Ministarstvu – Upravi za agrarna plaćanja za svaku kalendarsku godinu, u periodu od od 15. aprila do 31. oktobra tekuće godine.

Zahtev se podnosi jedanput godišnje, a može se podneti za jedan ili više podsticaja.

Iznos podsticaja je 50% od vrednosti troškova plaćenog iznosa sertifikacije, bez obračunatog poreza na dodatu vrednost, odnosno 65% od vrednosti troškova plaćenog iznosa sertifikacije, bez obračunatog poreza na dodatu vrednost u području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi. Najviši ukupni iznos podsticaja po korisniku je 1.000.000 dinara.

Piše: Mirjana Milošević, savetodavac za agroekonomiju