Насловна ВЕСТИ Posle afričke kuge svinja Kina ubrzano podiže farme

Posle afričke kuge svinja Kina ubrzano podiže farme

287

Kina – najveći svetski potrošač svinjskog mesa – još pre tri godine je najavila da će izgraditi farme širom zemlje za oko 200 miliona svinja kako bi obnovili proizvodnju nakon što ih je opustošila epidemija svinjske kuge.

Na koji način će ovo sprovesti u delo sve je lakše naslutiti. Nedavno je objavljeno da je u kineskoj provinciji Hubej otvorena najveća svetska farma svinja, ali kritičari kažu da će to istovremeno povećati rizik od masovnijih izbijanja bolesti životinja.

Sa 26 spratova, to je ubedljivo najveća farma svinja u jednoj zgradi na svetu, sa kapacitetom da preradi 1,2 miliona svinja godišnje. Neboder farma počela je proizvodnju početkom oktobra, kada je u objekat primljeno prvih 3.700 krmača, preneo je „Gardijan”.

Vlasnik farme je početnik u ovom poslu, počeo je kao investitor u sektoru građevinskog materijala, sa više fabrika cementa u provincijama kao što su Hubej i Henan. Jedna od njih nalazi se pored nove farme svinja.

Kompanija je saopštila da je prvobitno planirala da investira u proizvodnju gotove hrane, ali da se predomislila nakon pada cementne i građevinske industrije u Kini. Đin Lin, generalni direktor kompanije, rekao je da kompanija vidi modernu poljoprivredu kao sektor koji obećava i priliku da koristi sopstveni građevinski materijal za izgradnju farme svinja.

Međutim, ima stručnjaka koji tvrde da velike farme sa intenzivnim kapacitetima povećavaju verovatnoću sve većih izbijanja i prenosa određenih bolesti.

Dirk Fajfer, profesor na katedri za zdravlje gradskog stanovništva na Univerzitetu u Hongkongu, kaže da veća koncentracija životinja znači veći rizik od nastajanja i širenja infektivnog patogena, kao i moć za njihovu mutaciju.

Pre ovog poduhvata, rekord je držala spektakularna farma na kojoj je smešteno 28.000 krmača u četiri zgrade sa sedam i devet spratova.

Kina se još od 2018. bori sa smanjenjem broja svinja jer je afrička kuga uništila veliki broj farmi. Masovnu proizvodnju od tada je promovisala i država i davala značajne podsticaje proizvođačima. Kako je objavljeno 2019, fond svinja u Kini srezan je za trećinu zbog izbijanja ove bolesti. Upravo od tada krenuli su i poremećaji na svetskom tržištu svinjskog mesa, jer su se i druge države zabranama uvoza štitile od ulaska bolesti na svoje teritorije.

Peking je sa nešto više od 20 miliona stanovnika imao plan da do ove godine uzgoji 890.000 svinja kako bi zadovoljili desetinu svojih potreba za svinjskim mesom, a što je oko tri puta više nego što je proizvedeno u 2019.

Kako bi ispunila te ciljeve, gradska vlast je objavila da je odabrala pogodna mesta za nova poljoprivredna gazdinstva i pozvala kompanije da daju ponude za parcele, pojednostavljujući postupke za dobijanje dozvola. Nije još zvanično objavljeno da li ih je pandemija virusa korona sprečila u tim namerama.

Izvor: Politika

Foto: Pixabay