Često su razna dvorišta ali i parkovi i zelene površine, ukrašeni brojnim tujama. One su rod četinara iz porodice čempresa. Postoje nekoliko vrsta tuja: patuljaste (koje idu u visinu do 1,50 m), piramidalne, loptaste (koje sporo rastu i idu do 56 cm) i globose (visina do 1,80 m) koje brže rastu. Piramidalne idu u visinu i prija im kada se orezuju, jer tako dobijaju na gustini. Što se tiče načina orezivanja to je stvar naše mašte, a mogu se i oblikovati u raznorazne figure.
Nažalost, često vidimo i osušene tuje.
– Ima raznih oboljenja pogotovo u poslednje vreme, ali stradaju i od vremenskih nepogoda, i to najčešće u letnjem periodu. Vruć vetar je nepovoljan za tuje. Klima se izmenila i to tuje teško podnose. Postoje preparati u poljoprivrednim apotekama koji se koriste da bi se tuje izlečile – priča Snežana Pavlović, ispred “Rasadnika cveća i ukrasnog bilja”.
Ističe da veličina tuja zavisi od brige i čuvanja. Može da perzistira i više godina, ukoliko postoje dobri uslovi u kojoj se gaji.
– Tuja nije zahtevna po pitanju zemljišta. Ne bi valjalo da to bude takozvana ilovača, ona zemlja koja je stisnuta, pogotovo kada se zasuši. Potrebna joj je veća količina vode, posebno u letnjem periodu. Kada je vreme sušno, svako drugo – treće veče, tuja se mora zalivati. Naravno, zalivanje zavisi i od starosti, jer starijoj tuji je potrebno i preko 20 litara vode, a mlađoj manje. Treba napomenuti da tuji više odgovara kontinentalna klima, a kod nas se u poslednje vreme dosta klima izmenila. Tropska su leta i onda se malo teže to podnosi. Tuji ne odgovara ni planinska klima, ali umerena klima je pun pogodak – smatra naša sagovornica.

Potrebno je napomenuti da se sastav zemlje menja godišnje, pogotovo kada su mlađe sadnice u pitanju. Tuje je potrebno u proleće ili u jesen malo okopati i prihraniti zemljište. Znači, treba koristiti stajsko đubrivo ili granule osmokot, kojima se biljka hrani šest meseci. Potrebna je nega, zalivanje i okopavanje, ali i prskanje.
– Ako imate dve – tri tuje, vi ćete ih zalivati sa kanticom, a ako imate više komada, onda vam je lakše crevom. Bitno je da njoj voda dopre do korena i da pravilno to iskoristi. Mnoge interesuje kako se tuje “leče”. Obično preporučujem da korsnici odlome grančicu i odu u poloprivrednu apoteku. Na osnovu “uzorka” stručni ljudi u apoteci preporučuju koji aparat treba da se koristi – ističe Snežana.
Na pitanje koje godišnje doba je najidealnije za sadnju tuja i na koji način se to čini, naša sagovorica preporučuje:
– Optimalno vreme za sadnju je proleće i jesen, odnosno kraj septembra do kraja novembra. To je optimalno vreme za sadnju. Inače, sadi na dubini onolikoj koliki je busen, bilo da je u saksiji ili na otvorenom prostoru. Znači, koliki je nivo saksije ili ako se vadi iz rasadnika takozvani busen, onda se isto sadi u zemlju. Razmak je stvar ličnog izbora. Ako hoćete da bude u nizu, kao živi zid, onda se sadi na 50 do 70 santimetra. Neko ko hoće da priđe kosilicom da pokosi ili da počupa travu stavlja između dve tuje razmak od čak metar i po. Mnogi me pitaju kako tuja prezimljuje. One su prilagođene našim uslovima i bez ikakvih problema prezimljavaju, ako se adekvatno zasade i neguju. Njoj hladnoća neće smetati, jedino što se u toku zimskog perioda preporučuje da se povežu kanapom zbog teškog snega jer on može da razvuče grane i onda se teže vraćaju, pogotovo ako je u pitanju starija tuja – priča Snežana.
Tekst: Dijana Maksimović
Gljivična oboljenja tretirati fungicidima
Kod tuja se uglavnom javljaju gljivična oboljenja, tako da postoje i kombinacije fungicida kojima se to uspesno rešava.
– Gljivična oboljenja možemo podeliti na dve grupe. Prva grupa napada nadzemni deo i može se otkloniti prskanjem jednom u 7 do 10 dana fungicidima SIGNUM (8g na 10L vode), pa naredno prskanje koristimo ZATO (2-3g na 10L vode) Sedam do deset dana signum, pa sedam do deset dana zato dok se bolest ne povuče – objasnila je Selena Vujanac, savetodavac zaštite bilja PSSS Kosovska Mitrovica. Gljivice osim nadzemnog dela zahvataju i koren, koji se tretira zalivanjem i to kombinacijum fungicida Balb 15 ml + fostonik 6-7 gr i + fobos 5 ml na 10l vode. Ukoliko ne mogu da se nađu ovi preparati postoji preparat previkur, on je kombinacija sve tri aktivne materije i on ide 10 ml na 10 l vode. Zaliva se deset dana, a zemlja treba da bude suva (ne zalivati prethodno tuje) da bi bolje upila preparate – rekla je Selena Vujanac za Dobro jutro.