Domaćinstvo Saše Janićijevića iz prokupačkog sela Resinca jedno je retkih u Toplici, u kome se, uprkos brojnim izazovima i problemima, još uvek gaji na stotine životinja. Ova složna, šestočlana porodica, koja živi od poljoprivrede, svakoga dana hrani preko sto pedeset ovaca, šest krava, četrdesetak pasa, nekoliko svinja, dve kobile. Obrađuju na desetine hektara, a najlepši su im upravo ovi zimski meseci, zbog brojnih prinova u domaćinstvu.
U podjastrebačkom selima nekada su se proplanci i dvorišta beleli od stada. Sa migracijom i starenjem stanovništva, ali i brojnim problemima, koji su pratili ovu proizvodnju, gasila se i jedna po jedna, porodična farma. Slike punih obora, kao kod Saše Janićijevića, gotovo da je teško zabeležiti u Toplici.
– Teško je da snabdeš hranu, svako jutro mora da se izbaci đubre i da se nazobi i da se pomuze, ovca ili jagnje da se zadoji, sve, ali ako nešto voliš, tu nema teško, ide – ističe Saša Janićijević, stočar iz Resinca.
Kaže da stočarima mnogo toga nije išlo na ruku poslednjih godina, počev od, do skora, niskih cena stočarskih proizvoda, pa do klimatskih promena, koje desetkuju prinose gotovo svih poljoprivrednih kultura.
– Za našu stoku treba od deset do dvanaest hiljada bala, da bi imali da se ne razmišljamo za zimu. Žito ispod vagon i po nikako i kukuruz mora, boga mi ceo vagon – dodaje Saša.
Jovana, najmlađa od troje dece u porodici Janićijević, za razliku od svojih vršnjaka, svoje slobodno vreme, uglavnom provodi na farmi. Iako joj izbor nije nimalo lak, njena ljubimica je kobila Lasta.
– Od malena, eto, imamo konje, čuvamo ih i čak od godinu dana sam sedela na njima, jahala ih, u štalu sam im ulazila, nisam imala nikav strah – ističe ćerka Jovana.
U vreme praznika raste potražnja za stočarskim proizvodima. Traže se jaganjci, al i domaći sir za koji se pravi spisak, jer potražnja uveliko premašuje ponudu.
– Ako traže mlađi sir ide brže, ako traže tvrđi, prevreo sir, mora da odstoji par dana, ali niko se ne buni, svi su zadovoljni i tako – objašnjava Mila Janićijević, Sašina supruga.
Iako je jedna od retkih porodica, koja je svoju budućnost vezala za selo, do njih se i dalje dolazi blatnjavim putem, a napon struje ne obezbeđuje normalan rad gotovo nijednog električnog aparata.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay