Насловна ВЕСТИ Uzgoj prepelica

Uzgoj prepelica

995

Prepelica je selica iz Sredozemlja i Afrike, a u naše krajeve dolazi u aprilu i maju, a odlazi u septembru. Spada u red ptica Galliformes, vrsta prepelica pučpura Coturnix coturnix i nastanjuje gotovo celu Evropu.

Dobija ime prema području prebivanja (japanska, evropska, afrička, australijska). Godišnje snese 250-360 jaja, mase 7-14 grama. Masa 6 meseci stare prepelice je 150-190 grama. Prepelica je polno zrela sa 40 dana starosti (mase 100-110 grama). To su male ptice, osetljive na hladnoću i kod gradnje obekta za uzgoj prepelica, nužna je dobra termoizolacija. Porodicu čini jedan mužjak i 2-5 ženki. Mužjaci se mogu držati pojedinačno i grupno, a ženke samo grupno. Kavezi za porodice su dimenzija 40 x 25 x 25 cm, a za 25 ptica treba 70 x 70 x 30 cm prostora.

Inkubacija jaja prepelica

Jaja prepelica treba skupljati i po potrebi dezinfikovati ako su bila zamazana (sredstvo za dezinfekciju kupite u veterinarskoj ili poljoprivrednoj apoteci i tražite savet za primenu). U veštačkom uzgoju, kada želimo ptice, a ne jaja, dajemo im kompletnu krmnu smesu sa 24-26% sirovih belančevina. Pre stavljanja jaja u inkubator, čuvajte ih na temperaturi 13-15ş C i vlazi 80%, najduže do 7 dana. Oplođenost jaja prepelica kreće se oko 82%. Inkubacija jaja traje kod hibridnih prepelica 17 dana, a kod prepelice pučpure do 20 dana. Jaja treba okretati u inkubatoru do 15. dana inkubacije (automatski inkubator okreće jaja sam) i hladiti ukupno 5-10 minuta dnevno. Jaja hladite od 8. dana, tako da otvorite poklopac ili vrata inkubatora na 2-3 minuta 2-3 puta dnevno, i u to vreme isključite inkubator iz struje. Zadnja tri dana nije potrebno okretati. Jaja se hlade do zadnjeg dana. Počnite s hlađenjem u trajanju oko 2-3 minute i produžavajte vreme hlađenja do 5-7 minuta 2-3 puta dnevno zadnjih dana inkubacije. Kad prepelice počnu da se izležu, možete ljusku jaja špricati toplom vodom, da lakše izađu iz jajeta.

Uzgoj malih prepelica

Najbolja su električna odgajališta- kavezi, za korišćenje u malim ekonomijama, izrađena od metala. Kavezi- odgajališta za prepelice imaju ugrađene pojilice za vodu i hranilice za smesu, kao i podni rešetkasti deo (podnica) koji omogućuje da fekalije (izmet) padaju na pomično dno koje se može izvaditi. Na taj način omogućeno je lako čišćenje odgajališta i sprečen prenos zaraznih i parazitskih bolesti s podloge na mlade prepelice. Podnica napravljena od mreže stalno je čista i suva. Odgajalište- kavez je opremljeno grejačem, te je tako temperatura unutar prostora s prepelicama konstantna i odgovara zadatim parametrima za određenu starost.

Preporučuje se prepelice držati u toplom, zatvorenom prostoru, uz hranjenje smesom za prepelice, a nakon toga, ako želite domaće prepelice žute boje mesa, pustite prepelice na dvorište i postepeno u smesu uvodite domaće žitarice. Pazite da predatori (mačke, lisice, lasice, ptice grabljivice) ne pojedu ili odnesu prepelice. Ako kupujete jednodnevne prepelice, nakon smeštaja u odgajalište, prvo im je potrebno dati vode. Par sati nakon što su prepelice već pile vodu, pune im se hranilice hranom. Tako se pilići nakon transporta i manipulace oporave od stresa i dehidrace i izluče iz tela štetne tvari koje mogu izazvati giht ili urikozu. Hrana se sipa u hranilice do visine 1 cm. Ponašanje prepelica prvih dana tova najbolja je smernica u kontroli temperature i vlažnosti prostora.