Pokvareni sir superstar

Pokvareni sir “kazu marzu” čuveni je sir koji proizvode ovčari sa Sardinije, a kojeg u svojoj reportaži televizija CNN na italijanskom, ocenjuje kao “tajnog superstara”.

Još od 1960. godine zabranjena je proizvodnja tog sira, ali se on i danas može naći u većini domaćinstava na Srdiniji, jer se smatra posebnom poslasticom.

Prozvodnja je zabranjena jer se u postizanju posebnog ukusa dopušta da muha „piophila casei“ polaže svoje larve u sir, a ta muha “posećuje” i crkotine, to jest leševe životinja.

Zbog toga je u Ginisovoj knjizi rekorda, sir “kazu marzu”, kako se naziva na sardinijskom dijalektu, 2009. proglašen za najopasniji na svetu.

Uprkos zabrani proizvodnje i prodaje, sir se i danas može naći na Sardinjii po ceni od 20 evra za kilogram.

Odluka o zabrani donesena je nakon što je utvrđeno da larve muhe koje se kote u siru mogu i nakon što dođu u stomak preživeti i izazvati u stomaku oštećenja i infekcije.

Ali, s druge strane, ovaj sir se na Sardiniji jede vekovima i do sada nije dokumentovano da šteti zdravlju.

Izvor: Tanjug

Foto: Freeimages

razvojnifv.png

RAZNO

Domaći dugi

Među jesenjim sortama praziluka koje su otpornije na hladno vreme, kod nas se najčešće može naći domaći dugi praziluk. Ovo

Blagoja Dimitrijević uzgaja najbolje zečeve u svom kraju

U kavezima punim rasnih zečeva Blagoja Dimitrijevića iz sela Rakovac, kod Bujanovca, je uvek sve pod konac. Otuda su legla

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti