Globalne cene prehrambenih proizvoda u avgustu skočile

Globalne cene prehrambenih proizvoda brzo su skočile u avgustu nakon dva uzastopna meseca pada, vođene snažnim rastom međunarodnih kotacija cijena šećera, pšenice i biljnih ulja, izvestila je Organizacije Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO).

FAO indeks cena šećera porastao je za 9,6 odsto u odnosu na jul, podstaknut zabrinutošću zbog oštećenja usled mraza na usjevima u Brazilu, najvećem svetskom izvozniku šećera. Povećanje je ublaženo dobrim mogućnostima proizvodnje u Indiji i Evropskoj uniji, kao i smanjenjem cena sirove nafte i slabljenjem brazilske realnosti.

FAO-ov indeks cena biljnog ulja porastao je u avgustu za 6,7 posto, pri čemu su se međunarodne cene palminog ulja vratile na istorijske najviše zbog dugotrajne zabrinutosti zbog proizvodnje ispod potencijala i rezultirajućeg smanjenja zaliha u Maleziji. Cene za uljane repice i suncokretovo ulje su takođe porasle.

FAO indeks cena žitarica u avgustu je u proseku bio veći za 3,4 odsto u odnosu na jul. Svetske cene pšenice skočile su za 8,8 odsto zbog smanjenih očekivanja žetve u nekoliko velikih zemalja izvoznica. Nasuprot tome, cene kukuruza pale su za 0,9 posto jer su poboljšani izgledi za proizvodnju u Argentini, Evropskoj uniji i Ukrajini umerili snižene prognoze proizvodnje u Brazilu i Sjedinjenim Američkim Državama. Međunarodne cene pirinča ostale su na silaznoj putanji.

FAO -ov indeks cena mesa blago je ojačao u avgustu, jer su snažne kupovine iz Kine podržale cene ovčjeg i goveđeg mesa i solidnu uvoznu potražnju iz istočne Azije i Bliskog istoka podigle cene živine. Nasuprot tome, cene svinjskog mesa pale su zbog stalnog pada kupovine Kine i slabe unutrašnje potražnje u Evropi.

FAO -ov indeks cena mlečnih proizvoda neznatno je pao u odnosu na jul, jer su međunarodne kotacije za mleko u prahu opale usled slabe globalne uvozne potražnje i sezonskog rasta izvoznih mogućnosti u Okeaniji, više nego kompenzujući rast cena maslaca i sira.

Izvor: Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO)

razvojnifv.png

RAZNO

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18

MODULARNE KUĆE SVE POPULARNIJE Novi Sad domaćin sajma savremene gradnje

U Master centru Novosadski sajam, u subotu 13. decembra, je otvoren je Sajam montažnih i modularnih objekata „Modul Exhibition 02“,

Pregled povrća u skladištima

U decembru je poželjan pregled uskladištenog povrća (krompir, luk i dr.) kao i uklanjanje plodova sa simptomima truleži. U povrtnjacima

Zašto su mušmula i drenjina plodovi izuzetne vrednosti

Mušmula se u tradicionalnoj ishrani koristi za pravljenje džemova, rakija, kompota i sirupa. Stručna literatura ističe njenu sposobnost da povoljno