Ugovori vredni više od 128 miliona evra

Kompanije iz Srbije koje su u organizaciji Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije učestvovale na međunarodnim sajmovima širom sveta potpisale su sa inopartnerima od 2018. godine do kraja ovog meseca gotovo dve stotine poslovnih ugovora čija vrednost premašuje 128 miliona evra, objavila je Privredna komora Srbije.

Vrednost ovih ugovora i predugovora odnosi se samo na one potpisane na sajmovima, ne računajući naknadno dogovorene ili realizovane poslove, na osnovu kontakata sa tih međunarodnih izložbi. U protekle gotovo četiri godine, više od sedam stotina domaćih firmi iz različitih sektora, od prehrambene do mašinske industrije, ostvarilo je gotovo 22.000 hiljade kontakata sa kupcima i potencijalnim biznis saradnicima na više od 75 internacionalnih nastupa.

„Ovakav vid podrške i saradnje PKS i RAS-a direktno doprinosi internacionalizaciji poslovanja srpskih kompanija. Međunarodni sajmovi u inostranstvu su nezaobilazni instrument razvoja domaćih kompanija i konkretan okvir za promotivne, stručne i komercijalne susrete kompanija iz Srbije sa potencijalnim partnerima“, kaže Jovanka Ćalina, rukovodilac Centra za organizaciju sajmova, manifestacija i događaja Privredne komore Srbije.

Privrednike do kraja ove godine očekuje još nekoliko velikih sajmova, u Kini, Nemačkoj, Holandiji i Albaniji.

Privredna komora Srbije u saradnji sa Razvojnom agencijom Srbije, pokrivajući najveći deo troškova, omogućava privrednicima da kroz prisustvo na nacionalnim štandovima Republike Srbije predstave svoje proizvode na najvećim i najznačajnijim sajmovima u svetu i regionu.

Jelena Kalinić, rukovodilac internacionalne prodaje u kompaniji „Budimka“ kaže da ih do kraja godine očekuje nastup na dva sajma, u Šangaju i Amsterdamu.

„Sajmovi su najbolji način da se prezentuje proizvodni asortiman i da se upoznaju potencijalni kupci, što nam je i iskustvo pokazalo. Zahvaljujući kontaktima sa sajmova, otvaramo nova tržišta poput Poljske, Nemačke, Holandije, Izraela, Kipra…“, navodi Kalinićeva.

Od kad je u vlasništvu ITN gupacije, “Budimka” je u organizaciji PKS i RAS učestvovala na sajmovima „Worldfood“ u Moskvi, „CIIE“ u Šangaju, „Gulfood“ u Dubaiju i nedavno na sajmu „Anuga“ u Kelnu.

Globalna pandemije korona virusa nepovoljno je uticala na održavanje i realizaciju svih sajmova u svetu. Pandemija je gotovo desetkovala međunarodnu sajamsku industriju i ugrozila milione radnih mesta povezanih sa organizacijom izložbi. Svetska izložbena ekonomija prošle godine je bila manja za 68 procenata u odnosu na 2019. navodi Globalna asocijacija izložbene industrije (UFI) u svom izveštaju o uticaju pandemije na sajamske aktivnosti. Planirana vrednost ukupnog izlaganja u 2020. bila je 224 milijardi dolara. Taj cilj nije ostvaren. Nije sklopljeno 370 milijardi dolara vrednih poslovnih ugovora između učesnika izložbi.

Foto: Privredna komora Srbije

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18