Dulene kod Kragujevca strahuje od vukova

Meštani planinskog sela Dulene kod Kragujevca žale se da su im se u kraju pojavili vukovi, da napadaju i dave ovce, čak i danju. Čekaju naknadu štete od osiguranja, što se odužilo, pa kažu ako im neko ne pomogne, moraće da prodaju umatičena stada, od kojih uglavnom žive.

Dulene, lepo za oko, surovo za život. U nepreglednim prostranstvima šuma podno Gledićkih planina, odnedavno, novi stanari – vukovi seju strah među stokom i ljudima.

– Ovce su pasle u voćnjaku, ona je pasla pored same vrzine. On je nju samo ćapio i izvukao iz vrzine, a posle tri dana toga sam video vuka, iskočio ispred mene na deset metara – priča Dragan Marković iz Dulena kod Kragujevca.

U selu Dulene i okolnim mestima, poslednjih meseci, stradalo je više desetina ovaca i jagnjadi.

– Tu jednu noć ih nisam zatvorio, rekoh tu je štala blizu i ovo i ono zbrisani – žali se Petar Marković.

Dragan Mijajlović moli nadležne organe da im pomognu.

– Problem će da bude za nas, kad budu počeli zimus nas da presreću, onda će da bude problem – upozorava Mijajlović.

A problem je i naplata štete, pa je meštani nisu ni prijavili lovačkom udruženju. Da bi je dobili, treba da ispune propisane mere za sprečavanje štete od divljači i zapisnikom veterinara dokažu da je štetu pričinio vuk.

Na teren izlazi komisija u kojoj je i lovni inspektor, pa se sva dokumentacija šalje osiguravajućoj kući, koja ima poslednju reč. Procedura za nadoknadu štete je komplikovana. Pa kako onda da vukovi budu siti, a ovce na broju?

– Vuk se lovi od 1. jula do 31. marta. A s druge strane, znači da imamo i pomoć pastira, da budu uz stado, da imaju psa, da obezbede svoje torove. I tako ćemo jedino doći do nekog rešenja – smatra Miloš Maksimović, upravnik lovišta LU „Šumadija“, Kragujevac.

Lovačko udruženje „Šumadija“, koje gazduje zemljištem od 67.000 hektara, dobilo je saglasnost resornog ministarstva za odstrel tri vuka. Koliko će ovaca do tada ostati na Gledićkim pašnjacima, pitaju se zabrinuti meštani.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored