Jesenji Dan polja Instituta za ratarstvo i povrtarstvo

Rod svih ratarskih kultura će podbaciti zbog suše, a najviše kukuruz za koga je kiša stigla prekasno. To je poručeno na Danu polja jesenjih useva koji tradicionalno organizuje Institut za ratarstvo i povrtarstvo. Zbog kiše je izostalo razgledanje parcela sa novim sortama i hibridima, ali proizvođači nisu ostali bez informacija o novim selekcijama Instituta.

Ukoliko prosečan rod kukuruza bude oko tri tone po hektaru, trebalo bi da budemo zadovoljni, mada je to upola manje od uobičajenog prinosa, ocenjuje rukovodilac Odeljenja za kukuruz u Institutu Goran Bekavac.

Suncokret je ipak donekle odoleo suši, kaže rukovodilac Odeljenja za uljane kulture Vladimir Miklič.

Sve izraženije klimatske promene nalažu proizvodnju novih, sve otpornijih, sorti hibrida, rekao je direktor Instituta Jegor Miladinović otvarajući Dan polja.

Institut je ustanova od nacionalnog značaja i to, kako je naglasio, predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor prevashodno zbog odnosa s proizvođačima.

Institut za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu osnovan je 1938. godine. Do sada je stvorio više od 1.200 sorti hibrida, od kojih je većina registrovana u svetu i gaji se u više od 30 zemalja.

Izvor: RTV

Foto: nsseme/facebook

razvojnifv.png

RAZNO

Zašto je poleganje rasada najopasnija bolest?

Predstavlja najopasniju bolest tokom proizvodnje rasada. Bolest se ispoljava na mladim, tek izniklim biljkama u toplim lejama, kada, kako ime

Potomci doseljenika iz Vranja u Karavukovu “zbore vranjski” i kroz Udruženje žena “Koštana” neguju tradiciju

Razgovor sa primesama toplog vranjskog dijalekta i danas se može čuti u  Karavukovu selu, u Opštini Odžaci, gde se posle

Spanaću izuzetno prija kompost

Crni luk ne podnosi zasenjivanje, potrebna mu je manja osvetljenost nego paradajzu ili krastavcu, ali veća nego kupusu. Zahtevi za

Marmelada od mušmule

Kad mušmule prirodno omekšaju mogu se koristiti za pripremu marmelade. Valja ih oprati, ali ih ne treba ljuštiti već samo

19. Sajam etno hrane i pića od 4 – 7. decembra u Beogradu

Najveća smotra prozvođača tradicionalnih proizvoda namenjenih tržištu u Srbiji i regionu Jugoistočne Evrope biće održana od 4 – 7. decembar