Dobro vino se rodi u vinogradu

Ako su savladani svi izazovi koje su donele klimatske promene, onda proizvođači mogu da očekuju dobru berbu. 

Vinarska 2022. donela mnogo izazova vinarima. Ali, na četiri hetkara Vinarije DiBonis u Subotici su ih uspešno savladali. Za razliku od drugih vinograda, gde je zbog visokih temperatura došlo do sušenja, pa onda zbog jakih kiša i do pucanja i truljenja ploda, u njihovom vinogradu prinosi su zdravi i trideset do četrdeset procenata veći nego prošle godine, za koju je takođe ocenjeno da je dobra. A sve to zahvaljujući ljubavi prema poslu, brizi prema lozi i navodnjavanju u kritičnim momentima.

– Meni se čini da je ova godina jako dobra. Bar za nas. Jer, mi smo navodnjavali lozu tokom celog leta i nemamo nikakvih problema – znači savršeno je zdravo, nemamo ni problema posle kiše, prinosi su veći nego prošle godine, tako da je mogu da kažem da sam zadovoljan, mada smo još na sredini berbe, ali ako ne bude nekih loših vremenskih prilika, ja mislim da možemo veoma lepu godinu zaključiti – kaže vinar Laslo Boni.

Prve procene govore da je nivo šećera na optimalnom. U toku je berba roda za roze, dok je crno grožđe i dalje na čokotima, pa će tako grozdovi za poznate sorte crnog vina, poput širaza, biti brane za oko mesec dana, pa će se tek tada moći dati procena kakva će crna vina ovogodišnjeg roda biti.

– Dobro vino se rodi u vinogradu, u vinariji se može samo pokvariti. Meni nije cilj da pokvarimo nego da poboljšamo i sada se moramo fokusirati na vinariju, znači na vino – šta će biti, kako će biti, kako će se završiti fermentacija i tako dalje, a mi već imamo i gotova vina, tako da – prvi pokušaji degustacije su veoma pozitivni. Dok nije u čaši ja ne volim da pričam o kvalitetu itd. Kada već probamo, to je neki konačni sud sa kojim možemo oceniti ovu godinu – dodaje Boni.

I svi se nadaju da će sva vina od ovogodišnjeg roda vinove loze biti na tom nivou i da će berba dve hiljade dvadeset i druge, i pored svih klimatskih izazova koje je donela, u vinskom svetu biti označena kao – dobra godina.

Izvor: RTV

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored