Mini farme za proizvodnju jaja

Radi veće proizvodnje i  ponude na tržištu, kao i bržeg obrta u stočarstvu, mnogi individualni proizvođači se odlučuju za porodični biznis, otvarajući mini živinarske farme. Mini farme su namenjene ili za tov, ili za proizvodnju konzumnih jaja.

Materijal za izgradnju  farmi za tov, u principu su isti kao materijali za izgradnju velikih objekata.  Neki proizvođači kao izbor materijala, koriste uglavnom materijale koji se nalaze na licu mesta ( na dohvat ruke ), uz dodatak drugih potrebnih za gradnju.

Prilikom gradnje od velikog značaja je pravilno izgraditi objekat, pri  tom treba voditi računa da se ispoštuju svi zahtevi termoizolacije, ventilacije, osvetljenja pa i sam izgled manipulativnog dela objekta. Za zidove se koristi cigla obložena stiroporom sa spoljašnje strane, ili što je daleko bolje, sendvič paneli koji  već u sebi imaju termoizolacioni materijal. Krovovi mogu da prate zidove , pa tako mogu biti napravljeni od različitih građevinskih materijala, pogodnih za ovaj vid proizvodnje.

Ono što je najvažnije, a tiče se unutrašnjosti objekta je ventilacija, osvetljeje , klima, izbor hranilica kao i pojilica.

Za zagrevanje objekta se koriste grejalice na plin ili se izgrađuje posebno mesto gde će se ložiti peći na čvrsto gorivo i sistemom kanala ubacivati topao vazduh u objekat.

Ventilacija podrazumeva izmenu vazduha u objektu. Najčeće za ovo se koriste klasični ventilatori i ventilacioni kanali za dovod svežeg vazduha.

Osvetljenje objekta namenjenih za tov iziskuju nešto manje svetlosti. Površina prozora treba da bude relativno mala u odnosu na površinu poda i iznosi ispod 10 %. Pored prozora mora postojati i veštačko osvetljenje

Kao oprema za hranjenje, koriste se automatski plastični cevasti transporteri sa visećim plastičnim automatskim hranilicama, dok se za napajanje upotrebljavaju viseće plastične automatske pojilice.Za smeštaj hrane potrebno je imati poseban skladištni prostor, a najbolji izbor je silos.

Kapaciteti za tov pilića na mini farmama, su obično manji i  kreću se od nekoliko stotina, pa do 5 i više hiljada komada. Površina objekata za tov pilića od 5000 kom. se kreće  oko 320 m2, za čega je potrebno izgraditi objekat dužine 32 m, širine 10 m, i visine 2,2m. Uzimajući u obzir da na 1 m2 podne površine, ide oko 17,5 pilića sa planskim mortalitetom oko 4 %, kao i manipulativni prostor.

Z. Stojšić, PSS Sombor

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18