Još jedno udruženje hoće u protest

Još jedno udruženje poljoprivrednika razmišlja o protestima. „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“ u saradnji sa potpisnicima sporazuma o saradnji iz marta ove godine, Stigom iz Požarevca,  poljoprivrednim proizvođačima iz Subotice, mlekarima iz Mačve i Glušca, kao i asocijacijom iz Banata, održaće u Požarevcu sastanak na kome će utanačiti zahteve koji će biti upućeni Vladi Republike Srbije.

-Naši zahtevi su vezani za ratarstvo i delom za voćarstvo, a u pitanju su plavi dizel i i subvencije. Plavi dizel zbog voćara, ratara, duvandžija, povrtari, da ide 300 litara po hektaru bez akcize sa porezom – izričit je Mileta Slankamenac iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije. Veliki problem poljoprivrednicima, naročito ratarima i povrtarima, jeste u tome što su cene proizvoda duplo pale, a inputi poskupeli.

-Kada su u pitanju pšenica i kukuruz, cene su pale maltene za duplo. Mi, kao Inicijativa, s udruženjima imamo sastanak i zajedno ćemo sklopiti zahteve. Naši su jasni, i to je plavi dizel sto litara po hektaru bez akcize za ratarenje, subvencije da manjima ide više, a većima manje. Krećemo od 35 hiljada po hektaru za posede do 25 hektara, pa onda 30 hiljada po hektaru do 50 hektara – kaže Slankamenac. Osim toga, ova grupacija će tražiti i da se briše ograničenje u hektarima za veličinu poseda, da nema ograničenja do sto hektara jer je to zgodno za malverzacije.

-Mi bismo da se briše ograničenje u hektarima za veličinu poseda, da nema više do sto hektara, jer je to zgodno za malverzacije. Imamo i zahtev da se izdefiniše penzijsko i zdravstveno osiguranje, jer ne može da onaj sa 2 hektara i sa 2.000 hektara da plaća isto. U našim zahtevima tražimo i ukidanje naknade za odvodnjavanje, takozvani paralelni porez, jer imate situaciju da negde kanali nisu ni iskopani, a ljudi plaćaju naknadu. Prebaciti je na lokalne samouprave i da se finansira kao i održavanje puteva – neki su od zahteva koji će ući u razmatranje na sastanku. Gorući problemi, po Mileti Slankamencu, jesu subvencije po hektaru i plavi dizel, čije je rešavanje obećavano na sastancima s prethodnim ministrom i premijerkom.

Tekst: Zorica Dragojević

razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored