U Himzovom plasteniku paradajz visok pet metara

U domaćinstvu Himza Mušovića iz Seljašnice kod Prijepolja raste paradajz „nebu pod oblake“, pa sočne crvene plodove sa  njegovog stabla ovaj vredni povrtar bere uz pomoć merdevina.

-Biljka je izrasla već je sada na pet metara, a ima još da raste. Zbog toga paradajz moram da berem kao da su trešnje, uz pomoć merdevina- kaže Himzo.

Reč je o hibridu čerija. Seme mu je, kaže Himzo, skupo, ali se isplati svaki uloženi dinar.

– Kupio sam hibridnu sorta paradajza čeri, njegovo seme je poprilično skupo, ali nisam žalio novca da bih imao dobar rod. U jedan gram ‘stane’ oko 300 semenki, svaku sam plaćao po 42 dinara, što znači da jedan gram vredi oko 100 evra.  Ali donosi mnogo više u rodu zbog čega se ima računa i uzgajati ga. Što kvalitetnije seme to je i bolji plod, a ovaj baš dobro rađa- priča Himzo.

A u plastenicima Himza Mušovića „čerija“ ove godine ima u izobilju.

– Rodilo je ove godine što bi narod rekao ‘Bože sačuvaj’. Na svakoj njegovoj grani ima do 20 plodova, što  je baš dobar prinos- kaže Himzo.

Himzo Mušović je uzoran povrtar. Proizvodnjom paradajza bavi se već nekoliko decenija i sve što proizvede proda na kućnom pragu. Zbog kvaliteta kupaca ne manjka, a najviše kupuju ugostiteljki objekti i trgovinski lanci .

– Pored čerija, gajim i ovaj naš ‘obični’ paradajz. Do sad sam ispred kuće prodao preko 100 kilograma, a u plasteniku imam još toliko. Imam 250 stabala, a prema mojoj proceni svako je dalo po 6,3 kilograma roda. To je idealan prinos, jer kod drugih povrtara rađa manje od tri  kilograma- kaže  Himzo.

Ž. Dulanović

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18