Kokosov supstrat – lako rešenje za zdrave zasade

Ukoliko želite zdrave zasade, a strahujete od raznih bolesti koje se u zemlji i klasičnom zasadu mogu naći, rešenje može biti kokosov supstrat. Za sada ga distribuira firma Floriva iz Ivanjice. O supstratu je za Dobro jutro govorila Jelena Bošković menadžer prodaje.

Kokosov supstrat je, može se reći, budućnost supstrata u Srbiji. Mi ga uvozimo iz Indije, firma se zove Galuku. To je specijalno podešen supstrat za gajenje jagodastog voća, a uzimamo ga za maline. Uvezemo neku količinu i za jagodu, svake godine, dobar je i za borovnicu – rekla je menadžerka, objašnjavajući zašto je bolje saditi u supstrat nego u zemlju.

Ne zadržava mnogo vlagu, zadržava optimalnu količinu vlage koja je biljci potrebna da ona može da usvoji sve što joj je potrebno iz zemljišta, da bi rasla i napredovala. Ne zadržava previše vlage da bi se razvijale bolesti korena – biljka se zbog toga sadi u supstrat, pojedinačno ili u saksije od po tri mesta.

U taj supstrat se sadi. Dobije se kockica koja se otvori, sipa se voda unutra dok se dobije ta saksija. Postoje metarske sa po tri mesta. Kad posadite sadnicu u supstrat sledeće ide sistem kap po kap. Kroz taj sistem vi kroz vodu hranite biljku i dodajete joj sve što joj je potrebno da bi se razvijala i rasla dalja. Ono što vam supstrat obezbedi je oticanje viška vode i zadržavanje tačno one koja je potrebna biljci i u svakom trenutku ste sigurni da se biljka neće razboleti od bolesti koje donosi višak vode u zemljištu – rok trajanja supstrata je, po rečima Jelene Bošković, tri godine i namenjen je za visoko intenzivnu proizvodnju.

U istom supstratu biljka može da provede tri godine i onda se menja supstrat, menjaju se biljke. To je namenjeno za visoko intenzivnu proizvodnju. Znači, za one koji gaje maline u plastniku, ko uzme sorte koje rađaju prve godine i za svežu su upotrebu. On će uspeti da dobije najviše od svojih malina, upravo posadivši ih u ovaj supstrat i tom jednom visoko intenzivnom proizvodnjom i praćenjem svih parametara koji su potrebni u proizvodnji biljke, dobićete visok prinos, otplatićete brzo to što ste uložili i ostvariti profit – a ovo što u firmi smatraju budućnošću proizvodnje u voćarstvu i povrtarstvu je čist kokos, fino mleven.

Supstrat je samo od mlevenog kokosa, nema nikakvih veštačkih primesa, samo od vlakana kokosove kore koji je fino mleven, puferisan i optimalne pH i EC vrednosti, odlične strukture koja omogućava maksimalnu vlažnost i aeraciju supstrata, optimalno zadržavanje i raspoređenost hrane u supstratu. To je budućnost kojoj bi trebalo da se okrenemo, jer ima osnova i za povrtarstvo i druge kulture. Čisto je. Vi kad posadite nešto u zemlju uvek imate mogućnost da bude nekih nematoda i bolesti od kojih se biljka razboli. Ovde joj u startu dajete idealne uslove, približno idealne – zaključila je Jelena Bošković iz firme Floriva.

Tekst i foto: Zorica Dragojević

razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored