SEPTEMBAR U VOĆNJAKU

  • Bere se voće za konzerviranje – šljiva, kruška, dunja, jabuka, lešnik, badem, orah. Pred kraj meseca počinje berba zimskih sorti jabuke i kruške, šljiva poznog vremena zrenja za rakiju i sušenje, sakupljaju se plodovi pitomog kestena.
  • Ako nema kiše, voćke bi valjalo jednom obilno zaliti, jer većina završava proces formiranja generativnih pupoljaka.
  • Ako se u voćnjaku međuprostor obrađuje može da se poseju biljke za zelenišno đubrivo. To su slačica, facelija, raž… One će do zime porasti ali neće imati vremena da procvetaju, jer ćete ih u oktobru zaorati i tako uneti organsku masu u zemljište.
  • U prvoj dekadi ovog meseca valja završiti kalemljenje. Kaleme se dunja, jabuka, kruška i koštičave voćke.
  • U voćnjake, ili delove u kojima je završena berba treba uneti osnovno đubrivo i plitko zaorati. Parcele na kojima se planira podizanje novog voćnjaka, valja pripremati za sadnju.
  • Početak septembra je pravo vreme za sređivanje jagodnjaka. Treba prvo odrezati i izbaciti sve stare, suve ili oštećene listove, odseći stolone i, ako je neophodno, razvijenijim živićima popuniti prazna mesta. U slučaju da takvih mesta ima više, za preporuku je da se iz obližnjeg rasadnika nabavi nov, svež sadni materijal. Ako se jagode gaje na malču ili slami, u prostor između redova unesite đubrivo – organsko i mineralno, ali bez ili s minimalnim učešćem azota, obradite i dobro zalijte, vratite malč i spremili ste ih za zimu.

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18