Kako smanjiti pojavu gorkih pega na plodovima jabuke?

Pored uravnotežene ishrane, pogotovu se mora voditi računa o odnosu K+Mg/Ca, veoma je važno dodavanje kalcijuma, folijarno i fertirigacijom. Svako folijarno tretiranje treba da bude propraćeno i dodavanjem kalcijuma i to najmanje 8 puta kod jabuke. Preporuka je da se folijarno preko listova dodaje kalcijum oksid CaO, kao, na primer, VELLAMIN CA koji sadrži 8 % amino kiselina, kalcijum oksida 14 %, ukupnog azota 9 % i organskog azota 1 %. Dodaje se folijarno 250 do 500 ml/100 litara vode, ili ukoliko se radi fertirigacijom ide 5 do 8 l/ha.

Većina proizvođača dodaje Kalcijum hlorid CaCl fertirigacijom kroz sistem za navodnjavanje oko 30 do 50 litara čistog kalcijuma kroz sistem za navodnjavanje. Neki koriste i kalcijum nitrat kroz sistem za navodnjavanje u aprilu, ili u fazi prve etape razvitka ploda kada se dešava deoba ćelija, i folijarno CaCl oko 5 lit/ha i to kod svakog zaštitarskog tretmana. To se primenjuje i do 15 puta pogotovu kod osetljivih sorti jabuke kakva je sorta breburn.

Ovakvo tretiranje kalcijuma važno je i kod koštičavih i jagodastih voćnih vrsta da bi se povećala čvrstina plodova i bolja transportabilnost. Poznato je da su neke sorte trešnje sklone pucanju plodova zbog atmosferske i zemljišne vlage i ovde su tretmani kalcijumom veoma važni.

Pojava gorkih pega može se sprečiti i potapanjem u 3 do 4 postotni rastvor CaCl 2 pod normalnim, smanjenim ili povećanim pritiskom.

Piše: Prof. dr Zoran Keserović

Foto: Vectezy

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

razvojnifv.png

RAZNO

Višeosovinski uzgojni oblik kod šljive

Višeosovinski uzgojni oblik kod šljive baziran je na iskustvima sa trešnjama uz određeno prilagođavanje ovoj vrsti. Rezidba je pojednostavljena i

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina