Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО AMARILIS: Raskošna lepota ne traži puno pažnje

AMARILIS: Raskošna lepota ne traži puno pažnje

144

Zbog interesantnog i izuzetno lepog cveta koji podseća na trubu, amarilis ili sunovrat spada u najlepše i najtraženije sobno cveće. Prirodno stanište mu je Srednja i Južna Amerika. U Evropu je donet iz Brazila 1918. godine. Cveta u maju i junu, na gotovo bezlisnoj stabljici s nekoliko cvetova odjednom i znatno je osetljiviji od starih sorti.

Iz jedne lukovice amarilisa mogu se pojaviti dve do četiri cvetne stabljike, s nekoliko krupnih, levkastih cvetova u beloj, ružičastoj, crvenoj boji, dvobojni ili šatirani. Amarilis cveta od decembra do marta, ili na proleće u aprilu i maju, ako se zasadi u februaru ili martu. Ukoliko se biljka gaji u kući, cvetovi traju dve do tri nedelje.

Prostrana saksija, kompost i pažljivo zalivanje kišnicom

Vrlo je otporna biljka i ne traži posebnu negu. Zimi, najbolje početkom februara ili u rano proleće, treba je zasaditi plitko u saksiju, koja mora biti toliko velika da od ivice posude do lukovice ostane razmak 2 do 3 cm. Na dno saksije stavite šljunak ili hidrokulturu i saksiju napunite dobro propusnom zemljom, najbolje mešavinom humusa i perlita. Amarilis zasadite tako da polovina lukovice bude pokrivena zemljom i odmah je zalijte s malo vode. Saksiju držite nedelju dana na tamnom mestu, da bi počeo da se razvija koren, a zatim je premestite na toplo mesto, na oko 20 stepeni.

Prve nedelje posle sadnje amarilis ne treba zalivati, a posle desetak dana, kada se pojave izbojci dužine 10 cm, biljku zalivajte svaki drugi dan. Saksiju prenesite na svetlo i ne previše toplo mesto, na temperaturu od 15 do 18 stepeni. Iz lukovice amarilisa prvo će se pojaviti stabljika s cvetovima, a zatim list. Kada se pojavi cvetni pupoljak, biljku počnite da prihranjujete tečnim đubrivom za cvetnice. Amarilis zalivajte na tri do šest dana, ali manjom količinom vode. Zemlja ne sme da bude natopljena vodom, jer će doći do truljenja lukovice ili do razvoja gljivica koje će prouzrokovati pegavost lukovice ili lista. Kada biljka procveta, potrebno je da je orošavate, da bi cvet duže trajao.

Umesto stajnjaka, koristite kompost. Posađene lukovice drže se u prostoriji pri temperaturi od oko 20 ° C i pažljivo ih zalivamo. Kad zadeblja cvetni pupoljak na vrhu lukovice, saksiju premestimo na svetli prozor. Kada je biljka porasla desetak centimetara, počinjemo je intenzivnije zalivati, a kada se otvore cvetovi, počinje prihranjivanje. Amarilis je osetljiv na kamenac u vodi, pa je najbolje zalivati ga kišnicom.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us