Aplikacija „kalkulator mleka“ pomaže poljoprivrednicima

U Gornjoj Gorevnici kod Čačka održana je prva manifestacija posvećena belom mrsu pod nazivom „Mlečni put“. Tridesetak izlagača predstavilo je oko 50 različitih proizvoda i inovacija od mleka. Posetioci su mogli da probaju najskuplji sir na svetu od magarećeg mleka, duvan sir ili rolovani kajmak.

Rad se uvek isplati, a cena zavisi od čoveka, kažu domaćini u selu Bečanj kod Čačka. Od kada su se vratili iz Švajcarske, čuvaju desetak krava. Ljubica pravi sir, a Radiša ga već 32 godine prodaje u Beogradu.

– Sir košta 500 dinara polumasni, a kajmak 1.000–1.200 dinara. Sve zavisi do čoveka kakav je čovek – kaže Radiša Obrović, selo Bečanj kod Čačka.

– Novac stiže svake sedmice, ne čekaš ni petnaest dana ni mesec dana, ali moraš i da ga trošiš u koncentrate u poljoprivredu. Sve ide u krug – dodaje Ljubica Obrović, selo Bečanj kod Čačka.

Sin Milan u Čačku ima prodavnicu mlečnih proizvoda.

– Mislim da je budućnost u toj nekoj zdravoj hrani i organskoj hrani koja se proizvodi direktno na selu – poručuje Milan Obrović.

Koliko košta litar mleka? Kolika je zarada po kravi ili farmi? Odgovor na ova pitanja precizno za svako domaćinstvo daje „Kalkulator mleka“. Besplatnu alikaciju je početkom oktobra pustila u rad PSSS Kragujevac za teritoriju cele Srbije. Projekat je finansiralo Ministrastvo poljoprivrede.

– Svi znamo koliko je sada na terenu teško, poljoprivrednici se sa pravom ljute. Iz tog razloga smo mi želeli da učestvujemo u ovom projektu i da napravimo nešto kako bi poljoprivrednik mogao jeftinije da dođe do iste količine mleka – naglašava Marko Veljković, PSSS Kragujevac.

Najisplativija je proizvodnja gotovih proizvoda.

– Cena kilograma je 1.000 evra, a prodajemo ga u pakovanju 50 grama košta 50 evra – navodi Zoran Nedić SRP Zasavica.

Sir može biti i turistička atrakcija, naročito ako je star tri godine.

– Topljeni sir na krompiru uz to možete dobiti pancetu, patlidžan, mi sve to njima pripremimo oni dođu sa društvom i sami sebi pripremaju obrok – ističe Mirjana Cikić, „Zlatne Rudine“ Zlatibor.

– Liofilizovana surutka sa liofilizovanom jagodom i to je pomešano u jedan proizvod i to je izuzetno zdravo. U Srbiji mi apsolutno nemamo konkurenciju, jer ovih prozvoda u Srbiji nema – poručuje Nikola Ivanović, direktor prodaje „Alpino produkt“ Mladenovac.

Manifestacija je bila prilika da se domaćinstvima uruče ugovori o subvenionisanju za šta je grad Čačak izdvojio 12 miliona dinara. „Mlečni put“ je dokaz da će reka mleka, sve dok ima snage i zdravlja, znanja i imanja, bez obzira na veličinu tržišne brane, uvek pronaći svoj put do domaćeg, ali i svetskog kupca.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay

razvojnifv.png

RAZNO

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti

Poslednja Novosadska cvetna pijaca

Poslednja Novosadska cvetna pijaca ovog proleća održaće se 22. i 23. maja. Na jednom mestu možete kupiti omiljene biljke za

Četvrta Novosadska cvetna pijaca ovog proleća se održava u petak, 8. maja i subotu, 9. maja

Nemojte propustiti bogatu ponudu cveća, ukrasnog bilja, četinara i lišćara, kaktusa, različitih vrsta semena, kao i pribora za baštovanstvo. Pored