Насловна ВЕСТИ1 Banatski paori nadaju se dobrom rodu pšenice

Banatski paori nadaju se dobrom rodu pšenice

309

Na oglednom polju kikindske Poljoprivredne stručne službe organizovana je tradicionalna manifestacija „Dani polja strnih žita“. Iako su obilne padavine prouzrokovale poleganje žita na delu parcela, kao i pojavu bolesti, očekivanja su da bi ovogodišnji prinos trebalo da premaši višegodišnji prosek. Za paore je, čini se, najveći problem – cena pšenice.

Nakon zime sa izuzetno malo padavina, pravo kišno proleće zahvatilo je i sever Banata. U najveći delu atara, na sreću, nije bilo veće štete od grada, ali je prema procenama stručnjaka, na oko trećini pacela pod pšenicom došlo do poleganja.

„Prema podacima kikindske meteorološke stanice, mi smo trenutno u plusu za oko 40 milimimetara kiše u odnosu na višegodišnji prosek, koji do juna iznosi oko 406 milimetara. Sigurno je trećine pšenice u ovom trenutku polegnuta, ali mislim da možemo da očekujemo prinose nešto iznad prosečnog roda“, rekao je Zoran Simić, iz PSS Kikinda.

– Pošto širom Vojvodine imamo problem s poleganjem, kako ječma, tako i pšenice, naši poljoprivredni proizvođači sada na terenu mogu da se uvere koje su sorte tome podložne, a koje nisu. Zbog toga su, između ostalog, izuzetno korisne i važne manifestacije kao što su „Dani polja“ u Kikindi – naglasio je Petar Samolovac, pomoćnik pokjrajinskog sekretara za poljoprivredu.

U odnosu na prošlu godinu, ovo je proleće koje bi poljoprivrednici uvek birali. I pored problema, to se vidi i na stanju useva.

– Kiša nikada nije bila gladna, suša je gladna – kaže Petar Latinović, poljoprivrednik iz Banatskog Velikog Sela, i dodaje: – Mogu da vam kažem da je ovo jedna dobra godina, jer, srećom, nije bilo tako velikog nevremena ovde. Deo pšenice je polegao, ali zavisi i od vremena narednih dana. Ja se nadam da će prinos biti barem oko 20 procenata viši od prosečnog, ali ako do žetve ne bude većih problema – rekao je Latinović.

U iščekivanju žetve, koja bi trebala da počne prvih dana jula, poljoprivrednici su izuzetno nezadovoljni cenama.

– Pa, trenutno se barata cifrom od 18 do 20 dinara. Sve ispod 35 dinara – nije realno – izričit je Stojan Padejčev, poljoprivrednik iz Kikinde. – Ako treba da dam 1.000 kilograma pšenice za 100 kilograma MAP-a, što sam bacio po jutru, gde je tu računica – dodao je Stojan Padejčev.

Tekst i foto: RTV