Berba gale – prva letnja sorta

Ovih dana bili smo u Maloj Remeti i prisustvovali berbi prve letnje sorte gale. Divna, sočna, ukusna, obojena, neodoljivo privlači svojim izgledom, a i ukusom nanizana na stablima duž celog reda. Neposredno pred početak berbe razgovarali smo sa Nemanjom Mirkovićem, šefom proizvodnje u „Atosu“.

Kako se organizuje berba?

–              Prva letnja sorta koju beremo je gala. Krećemo sa probirnom berbom, beremo po krupnoći i boji. Kalibar 60-65+. Nakon toga čekamo da sitnije dostignu kalibar i boju i u drugoj ruci beremo sve – ističe Nemanja.

Berba mora da bude kvalitetna. Berači moraju da vode računa da beru jabuku sa peteljkom. Da se  jabuka lagano spušta u box palete i naravno svaki put kad se traži kvalitet da nema otisaka. Ubrana jabuka se skladišti se u ulo hladnjaču. Dnevno se može obrati, u robiru oko 80 tona, a u drugoj ruci oko 100-120t dnevno.

Koliki su vaši zasadi?

–              Zasada imamo 105 ha, Gale 56 ha, od ostalih sorti imamo greni, zlatni i crvni delišes. Kod gale, s obzirom da smo imali izmrzavanje u aprilu mesecu, rod koji smo panirali biće za nijasu manji.

Da li kupci znaju šta kupuju?

–              Naša roba je kvalitetna. Proizvodimo prvu klasu, beremo kad prođe period karence i naši kupci znaju šta kupuju jer imamo sertifikate GlobalGAP koji garantuju kvalitet – zaklučuje Nemanja Mirković.

Tekst i foto: R.D.J.

razvojnifv.png

RAZNO

Domaći dugi

Među jesenjim sortama praziluka koje su otpornije na hladno vreme, kod nas se najčešće može naći domaći dugi praziluk. Ovo

Blagoja Dimitrijević uzgaja najbolje zečeve u svom kraju

U kavezima punim rasnih zečeva Blagoja Dimitrijevića iz sela Rakovac, kod Bujanovca, je uvek sve pod konac. Otuda su legla

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti