Насловна АРХИВА BRESKVA: Najbolja oštra rezidba

BRESKVA: Najbolja oštra rezidba

612
Фото: Pixabay

U rejonima s blagom zimom breskva se može orezivati tokom čitavog perioda mirovanja. U kontinentalnim područjima ovaj posao treba od ložiti do početka cvetanja. Sorte “armgold”, “blek” i “stark erli glou” obično se orezuju u martu, jer februarska rezidba znatno umanjuje prinos. Način i intenzitet rezidbe prilagođavaju se opštem vegetativnom stanju stabala, sortnim osobinama i obliku krune. Neophodno je poznavati i dominantan tip rodnih grančica. Glavni nosioci rodnosti kod ove voćne vrste su mešovite rodne grane, odnosno jednogodišnji porasti dužine 30 i više centimetara. Na njima se postrano u istom nodusu mogu naći dva vegetativna i u sredini rodni ili jedan vegetativni i jedan rodni pupoljak. Vegetativni pupoljci su manji, a cvetni zaobljeniji i krupniji.

Breskva razvija i majske kitice, cvetne, slamaste i prevremene grančice, ali i bujne grane poznate kao vodopije. Slamaste grane su slabo razvijeni i tanki jednogodišnji prirasti koji postrano nose rodne pupoljke, a na vrhu vegetativni. Zbog nepovoljnog odnosa broja listova i plodovi su na ovim granama sitni i lošeg kvaliteta. Prevremene grančice nastaju iz vegetativnih pupoljaka na mešovitim rodnim granama u istoj vegetaciji u kojoj su ti pupoljci formirani. Postrano se na njima nalaze rodni pupoljci, a na vrhu vegetativni. Od svih voćnih vrsta breskva se orezuje najoštrije. Ako se ova mera ne bi primenjivala, životni vek stabala bio bi veoma kratak, a rod bi se premeštao ka spoljašnjim delovima krune.

Prvo se prosvetljava kruna, odnosno izbacuju polomljene i grane koje se ukrštaju i zasenjuju. Ako je vršni rast bujan, za produžnicu se uzima vršni letorast i uklanjaju oni koji se nalaze u njegovoj neposrednoj blizini. Kada je vršni rast slab, skeletne grane se prevode na bočni letorast. U uslovima kada nije bilo izmrzavanja, za rod se ostavljaju mešovite rodne grančice, umereno bujne, dužine do 50 centimetara, dobro zdrvenjene i sa dosta cvetnih pupoljaka. Razmak između njih treba da bude 15–20 centimetara, naizmenično u vidu riblje kosti na skeletnim granama drugog reda.

Najbolje je da se mešovite grančice nalaze na dvogodišnjoj grani, ili na starijim granama ako su dobro osvetljene. U zavisnosti od uzgojnog oblika i bujnosti sorte, po stablu se ostavlja od 30, u gušćem, a do 80 grančica u klasičnom zasadu. Majske kitice, cvetne grančice, pa i prevremene gran čice, u potpunosti se uklanjaju. Ostavljaju se samo u slučaju da je bilo zimskog izmrzavanja pupoljaka ili, kada se ranije orezuju sorte koje imaju pupoljke osetljive na niske zimske temperature. Mešovite rodne grančice koje su donele rod u potpunosti se izbacuju, ili se skrate do prve mešovite grančice.

Prof. dr Zoran Keserović

Dobro jutro broj 538 – Februar 2017.