Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО BREZA: Prolećni pupoljci čuvaju zdravlje

BREZA: Prolećni pupoljci čuvaju zdravlje

1581

Za svako dvorište u kome je zasađena breza može da se kaže da je lekovita bašta. Ovo listopadno drvo, s nepravilnom, retkom krunom, lako se prepoznaje po karakterističnoj beloj kori koja se horizontalno ljušti. Kada bismo birali biljku koja toliko pozitivno utiče na ljudski organizam, breza bi bila u najužem izboru. Breze – obična Betula pendula, maljava breza Betula pubescens i patuljasta Betula nana, pripadaju porodici breza Betulaceae  i sve su lekovite.

Kad breze procvetaju pa polen počne da raznosi vetar, veoma mnogo problema prave alergičnim osobama. Ukoliko se polenova zrnca zakače za bele pahulje – mace, koje lete s topola, izazivaju još veće nevolje, ali to nije tema ovog teksta. Za sada samo o blagotvornom uticaju ovog prekrasnog drveta na naše zdravlje. Za lekovitost breze znali su i stari narodi. Uživali su u njenim darovima kao što su sok, pupoljci, mladi listovi, cvetne rese, kora i brašno, a sve to su ubirali krajem ime i u rano proleće, pre cvetanja.

Breza u prirodi dostiže visinu od 10 do 30 metara. Njena kora bele boje cepa se sa stabla poput listova papira. Listovi su srcasti i na dugim peteljkama. To je jednodoma biljka, ima muške i ženske rese. Muške su duže, do 10 centimetara, i obično na grančicama vise po dve zajedno. Ženske su kraće, duge do 2 cm, zdepastije i vise pojedinačno. Oprašuje se putem vetra, a cveta krajem aprila i tokom maja.

 Jasika leči gastritis

Prirodni lekovi od pupoljaka jasike (Populus tremula) imaju antiparazitno, antiseptičko i protivupalno dejstvo. Oni su efikasni protiv gastritisa, cistitisa, prostatitisa i hemoroidalne bolesti. Evo i recepta: prelijte pupoljke jasike votkom u proporciji 1:2. Ostavite da odstoji dva dana. Uzimajte jednu čajnu kašičicu tinkture tri puta dnevno.

 Čaj za bubrege, bešiku, jetru, zglobove

Prilikom sakupljanja treba obratiti pažnju da pupoljci budu krupni, a listovi mekani. Sok od breze skuplja se krajem februara i početkom marta, a kora skida na početku proleća i na kraju jeseni. Listovi breze sadrže visoke koncentracije tanina, saponina, gorkih materija, ali i kiseline, smole, vitamin C. U manjim količinama sadrže i etarsko ulje, kao i mineralne sastojke – kalijumovu so i kalcijum. Etarsko ulje lisnih pupoljaka posebno je važno jer povoljno deluje na disajne puteve, a dobija se destilacijom, uz pomoć vodene pare.

Od pupoljaka i listova breze priprema se čaj, ali bez kuvanja! Jednostavno se prstohvat pupoljaka i listova prelije šoljom vrele vode, a zatim proceđeno pije. Ovako dobijen čaj pokazao se kao jedan od najboljih prirodnih diuretika. Preporučuje se i za rastvaranje bubrežnih kamenčića, kao i za sprečavanje obolevanja organa u kojima se sakuplja suvišna voda u organizmu (bubrezi, bešika, jetra, zglobovi…). Istovremeno, čajevi od listova i pupoljaka uspešno podmlađuju tkivo i ubrzavaju zarastanje čak i dubokih rana, bez ožiljka.

Breza, takođe, poboljšava koncentraciju, jača pažnju i snaži organizam. Kombinovan čaj od brezovog lišća i resa preporučuje se za izlučivanje mokraće, eliminisanje kiseline iz organizma, lečenje groznice i reumatskih bolesti. Za lakše mokrenje preporučuje se i uzimanje po jedne kašike sitno samlevenih listova breze tri puta dnevno. Važno je napomenuti da treba da se pripremi neposredno pred upotrebu.

Brezov sok za dobar dan  

Sveži sok je, takođe, vrlo lekovit. Sadrži vitamin C, razne minerale i lekovite materije koje čovekov organizam lako apsorbuje. Izvor je proteina, aminokiselina, enzima. Čaša soka dobra je za početak dana. Skuplja se zarezivanjem kore starih breza, u koje se kroz otvor ubacuje levak kroz koji sok curi u staklenu posudu. Nakon vađenja soka, otvor treba zatvoriti drvenim klinom, a iz jednog stabla dnevno može da se sakupi četiri do četiri i po litra soka. Međutim, često bušenje istog stabla nije preporučljivo, jer se smanjuje njegova otpornost na gljivične infekcije.

U svakom slučaju, sok treba da piju osobe sa kožnim problemima i bolestima mokraćnih organa dva do tri puta u toku dana. S obzirom na to da ovaj sok sadrži šećer, njegovim kuvanjem dobija se i brezovo vino. Sok i vino su odličan lek i za lečenje ateroskleroze, kao i gojaznosti.

 Jorgovan ublažava simptome artritisa

Tinktura od pupoljaka jorgovana (Syringase) preporučuje se u slučaju reume, artritisa i artroze. Ovo sredstvo se koristi samo za spoljnu upotrebu. Dobija se tako što prelijte pupoljke jorgovana votkom u proporciji 1:4 i sačekate da odstoji nedelju dana na tamnom mestu. Utrljajte proceđenu tinkturu na bolno mesto.

Rese se sakupljaju u različitom periodu – muške pre zime, a ženske početkom proleća. Smola se sakuplja u rano proleće.

Starim Slovenima i Keltima breza je bila veoma važno drvo – smatrali su je svetom, jer je isterivala zle duhove, pa su se od njenog drveta pravile i kolevke.

Crna topola – za rane i giht

U februaru i martu, beru se sočni, vrlo lepljivi, još zatvoreni, mirisni i sjajni pupoljci crne topole (Populus nigra), i suše na lesama. Osušeni sadrže smolasta jedinjenja, etarsko ulje, manitol, vosak, tanine, salicil, jabučnu i galnu kiselinu. Koriste se: za lečenje rana, da zaleče ispucale usne i bradavice dojki, protiv reumatskih bolova, za lečenje gihta, za izbacivanje šlajma.

Da biste se zaštitili od gripa napravite mešavinu od 10 grama pupoljaka crne topole, 10 g vrbove kore, 40 g listova pitome nane i 40 g listova ribizle. Kašiku mešavine prelijte sa četiri decilitra ključale vode i odmah poklopite. Čim se čaj malo prohladi, procedite i pijte što topliji.

 Beli bor protiv bronhitisa

U rano proleće beru se i suše pupoljci belog bora (Pinus silvestris). Sadrže vitamin C, smolu, gorke materije, šećer, pinitol i etarsko ulje. Koriste se za lečenje hroničnog bronhitisa, kao i u kupkama za lečenje reumatizma.

Sirup protiv bronhitisa pravi se od 100 grama borovih pupoljaka i jednog kilograma meda. Pupoljke prelijte s pola litra provrele vode, poklopite i stavite na toplo mesto (ukraj šporeta). Posle dva sata procedite i pomešajte s medom. Uzimajte četiri do pet kašika dnevno.

 Troskot zaustavlja proliv

Iako je omražen i žilav korov, troskot (Polugonium aviculare) je lekovit, naročito pupoljci. Sadrži tanine, vitamin C, vosak, sluz, smole, silikte i šećere. Pupoljci troskota koriste se protiv pojačane i produžene menstruacije, da rastvore kamen i pesak u bubrezima, protiv proliva, za zaustavljenje krvarenja creva.

Lek protiv proliva pravi se od 30 grama pupoljaka troskota, 30 g bokvice, 30 g steže i 10 g pitome nane. Uveče sa pola litra hladne vode prelijte tri kašike mešavine i poklopite. Ujutru, na tihoj vatri, zagrevajte u poklopljenom sudu dok ne proključa i sklonite s vatre. Ohlađen čaj procedite i popijte tokom dana.

 Divlji kesten protiv reume

Pupoljci divljeg kestena (Aesculus hippocastanum) sakupljaju se od marta do maja, a omotani su sjajnom ljuskom koja izlučuje smolu i štiti ih od hladnoće. Sadrže saponin, vitamine B, C i K i malo kumarinskih derivata i mineralnih soli. Koriste se da olakšaju reumatske bolove, za ublažavanje neuralgija, protiv uloga (gihta).

Losion protiv reume napravićete od 50 grama pupoljaka divljeg kestena, 50 g suvog cveta ljutića i jednog litra komovice. U flašu stavite pupoljke kestena i ljutić i dospite komovicu. Flašu zatvorite, ostavite na sobnoj temperaturi i češće promućkajte. Posle 20 dana procedite i masirajte bolna mesta tri puta dnevno po 10 minuta. Posle toga obolelo mesto obrišite peškirom natopljenim mlakom vodom i namažite maslinovim uljem.

D. Radivojac

Dobro jutro broj 563 – Mart 2019.