Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Dobar rod i zdrav plod brane se u maju

Dobar rod i zdrav plod brane se u maju

773

Piše: Svetlana Mujanović

Značaj majske zaštite voćaka postaje vidljiv tek tokom berbe. Nije svejedno da li će plodovi biti flekavi, crvljivi i truli, ili zdravi, lepo obojeni i krupni. To ne znači da prskalice treba svakodnevno da prolaze kroz voćnjake. Pravilo je da se zasadi pre svakog prskanja pregledaju, da se prate fenološke faze razvoja voćaka, kontrolišu temperatura i vlažnost, a pre svega valja poznavati parazite – prouzrokovače bolesti na voćkama i štetne insekte koji mogu da umanje kvalitet plodova.

Koji se to paraziti i štetočine u maju mogu očekivati u voćnjacima i zbog kojih bi trebalo oprskati voćke?

Dva majska prskanja, ali kakva?

Jabuke i kruške, bez obzira na sortu, a u zavisnosti od lokaliteta, tokom maja nalaze se u fazi formiranja plodova veličine lešnika, pa je potrebno nastaviti zaštitu od prouzrokovača čađave krastavosti plodova i pegavosti lista (Venturia inaequalis) i prouzrokovača pepelnice (Podosphaera leucotricha). Za suzbijanje čađave krastavosti mogu se koristiti preventivni fungicidi kao što su Merpan, Ditan M-45, Ciram, Mankogal, Metod i drugi, a njima treba dodati i fungicid efikasan u zaštiti od pepelnice, a to mogu biti Topas 100-EC, Sistan 240-EC i slični.

U ovoj fazi razvoja, na jabukama se mogu naći lisne vaši, lisni mineri, jabukin smotavac, voćne pipe i drugi, najčešće u stadijumu odraslih insekata koji su prezimeli, i koji još nisu stigli da razviju prvu generaciju, pa se preporučuje da se u rastvor fungicida doda i neki insekticid poput Nurela-D, Tonusa, Aktare, Konfidora, Dimetogala, Afineksa.

U zavisnosti od lokaliteta, kruška se nalazi u fazi formiranih plodova različite veličine, pa je potrebno nastaviti zaštitu protiv prouzrokovača čađave krastavosti plodova i pegavosti lista i štetočina. Za suzbijanje čađave krastavosti može se koristiti jedan od preparata kao što su Antrakol, Merpan, Mankogal, Ditan, Delan, dok su u zaštiti od štetnih insekata efikasni Perfektion ili Dimetogal. Kruškina buva je i dalje aktivna, pa se preporučuje da se rastvoru već odabranih preparata doda i insekticid efikasan u zaštiti od ove sićušne napasti. To mogu biti Vertimek, Abastate ili neki drugi. Najčešće su neophodna dva prskanja u razmaku od petnaestak dana, a rastvor za svaku sledeću zaštitu priprema se od preparata na bazi drugih aktivnih materija.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us