Dobijanje novca zavisi od veličine poseda!?

U zemljama Evropske unije od 2023. godine počeće da se primenjuje reformisana Zajednička poljoprivredna politika. Među novinama su uslovi za dobijanje novca. Snežana Blagoeva učestvovala je u pisanju projekta „Jačanje kapaciteta za usklađivanje sa pravnim tekovinama EU u oblasti poljoprivrede, ruralnog razvoja, bezbednosti hrane, veterinarske i fitosanitarne politike“ i njena poruka je da moramo da imamo spreman odgovor na zahteve EU kako bi što bezbolnije pristupili pregovorima. Ona je naglasila da je za sada sve u fazi preporuke i da je važno da se stavke iz Zajedničeke poljoprivredne politike uvrste u pravila koja se koriste u Srbiji.

-U zemljama EU učešće poljoprivrede u BDP-u se razlikuje. Ali, poljoprivredi i proizvodnji hrane poklanja se velika pažnja i zbog uticaja na zdravlje ljudi i zbog egzistencije poljoprivrednika koji moraju da imaju odgovarajuće prihode kako bi nastavili da se bave tim poslom. Sem toga, cene hrane moraju da budu prihvatljive za potrošače . Zbog toga je lanac snabdevanja hranom važna stavka i u nacrtu reforme evropske Zajedničke poljoprivredne politike, kaže Blagoeva.

Na osnovu podataka o površinama obradive zemlje, napominje ona, predlaže se minimalna veličina gazdinstva za dobijanje novca, a predlaže se da u Srbiji to bude pola hektara, mada ta površina može da se smanji i na 0,3 hektara kako bi više poljoprivrednika moglo da konkuriše.

Prema rečima Snežane Blagoev, poljoprivrednici mogu da se bave i nekim drugim poslom ali, da bi bili prepoznati, prihod od poljoprivrede mora da bude veći od plate koju ostvaraju na radnom mestu.

Piše: Jasna Bajšanski

razvojnifv.png

RAZNO

Domaći dugi

Među jesenjim sortama praziluka koje su otpornije na hladno vreme, kod nas se najčešće može naći domaći dugi praziluk. Ovo

Blagoja Dimitrijević uzgaja najbolje zečeve u svom kraju

U kavezima punim rasnih zečeva Blagoja Dimitrijevića iz sela Rakovac, kod Bujanovca, je uvek sve pod konac. Otuda su legla

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti