Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ DOBRIČICA: Dobra trava koja leči sve

DOBRIČICA: Dobra trava koja leči sve

Користи се свежа и сушена у народној медицини и хомеопатији као лековита биљка, али је треба користити уз консултацију са лекаром

1214
Фото: Shutterstock

Jedna mala, neugledna biljka sa pravom nosi ime dobričica (Glechoma hederacea). Poznata je i pod nazivima samobajka, dobričanica, bržtan trava, kotur, koturao, povijačica, dobra trava. Pripada porodici usnatica – Lamiacea. To je višegodišnja, puzava biljka koja raste po livadama, travnjacima, parkovima, šumama, gajevima. Vodi poreklo iz Evrope i Azije. Voli nešto vlažnije terene.

Stabiljika joj je četvorouglasta i jednim delom puzi po zemlji, a drugi deo je uspravan. Može da dostigne visinu od 20 do 35 centimetara. Listovi su okruglasti sa nazubljenom ivicom. Cveta od aprila do jula, a cvetovi su ljubičasto obojeni. Sveže zgnječena dobričica ima miris koji podseća na miris nane.

Čuvati se predoziranja

Dobričica sadrži tanin, etarska ulja, gorke materije, kalijum, kalcijum, smolu, vosak, organske kiseline, vitamin C. Sakuplja se cela biljka u periodu cvetanja, ali se mogu sakupljati i samo listovi ili samo cvetovi. Sakupljena se suši u tankom sloju na senovitom i provetrenom mestu. Ukoliko se suši u sušari, temperatura sušenja ne bi trebalo da bude veća od 35 Celzijusovih stepeni. Osušenu biljku treba čuvati na suvom i zatvorenom, najbolje u staklenim teglama i kartonskim kutijama, i to do jedne godine.

Koristi se sveža i sušena u narodnoj medicini i homeopatiji kao lekovita biljka, ali je treba koristiti uz konsultacije sa lekarom. Predoziranje ovom biljkom se ne preporučuje, jer može izazvati komplikacije poput znojenja, aritmije srca, povišenog pritiska, edema pluća. Ne treba korisititi dobričicu u slučajevima dojenja, trudnoće, hipertenzije, oboljenja jetre, problema sa bubrezima, želudačnom kiselinom i preosetljivosti na ovu biljku. Njeno sakupljanje, korišćenje i promet su u velikom broju zemalja regulisani zakonskim propisima.

 Snažno podiže imunitet

Čaj od dobričice, koprive, bokvice i žalfije pomaže protiv alergijskog rinitisa. U kombinaciji sa podbelom, slatkim korenom i majčinom dušicom, efikasno deluje protiv kašlja, opstruktivnog bronhitisa i astme. Zajedno sa listom koprive, majčinom dušicom i lucerkom pomaže kod malokrvnosti.

Kada se pripremaju čajne mešavine, preliva se pet kašika izmešanih biljaka litrom ključale vode, promeša, poklopi i ostavi da stoji 45 minuta. Procedi se i pije tri puta dnevno pre jela, po mogućstvu bez slađenja i u manjim gutljajima. Ukoliko mora, dodaje se malo meda. Ova biljka delotvorna je i kod tegoba u urinarnom traktu, a pokazala se uspešnom i protiv celulita. Preporučuju se obloge, losioni i maske spolja, a čaj za detoksikaciju. Sok i čaj od dobričice su prijatnog ukusa i potpuno bezopasni, pa se daju i deci za podsticanje apetita.

Sadrži flavonoide: kvercitin, apigenin i luteolin, kao i tanine, seskviterpene, gorke materije, esencijalno ulje, saponine i smolu. Snažno podiže imunitet i jača organizam.

 Sok za imuinitet

Od sveže biljke se može iscediti sok koji leči upale nosa, krvarenja i začepljenja nosa. Najjednostavniji način dobijanja ovog soka je pomoću sokovnika. Ovaj sok osvežava i ojačava imunitet. Pije se pola čaše tokom dana. Deci se mogu davati dve do tri kašičice soka u kombinaciji sa medom ili malo mleka. Protiv neuralgije, glavobolje i vrtoglavice potrebno je ukapati nekoliko (dve do tri) kapi u nozdrve.

 Čaj protiv bronhitisa

Potrebno je 20 grama listova preliti sa litrom vrele vode. Kada se čaj malo prohladi,  dodati dve veće kašike meda i ostaviti pola sata i procediti.  Ovaj čaj pomaže protiv bronhitisa, podstiče organe na rad, zaustavlja  krvarenje iz pluća.

Čaj za pluća, bubrege, želudac

Ovaj čaj odstranjuje sve sluzi iz organizma, a koristi se kod bolesti pluća, sluzi u bubrezima, kod uklanjanja kamena i peska iz bubrega, bolesti želuca i glavobolje koju izazivaju oboljenja želuca. Čaj se pije natašte jedna manja šolja, a tokom dana na svaki sat po jedna kašika. Ukoliko se koristi protiv žutice,  dodati i tri grama domaćeg pelina.

Uzeti 12 grama osušenih listova i preliti sa četvrtinom litra vrele vode, dodati dve kašike meda i kuvati još 5 do 10 minuta. Bolja opcija je da se suvi listovi natope 12 časova i zatim kuvaju 5 minuta.

 Obloga protiv reume

Potapanjem dobričice u jabukovo sirće i kratkotrajnim kuvanjem dobija se dobra obloga protiv krstobolje i reume.

  Kupka za bolne noge

U slučaju bolnih nogu, gihta, koristi se kupka od dobričice. Ova kupka se priprema tako što se četiri kašike dobričice potope u litar ključale vode i nastavi sa kuvanjem na laganoj vatri još 10 do 15 minuta. Nakon toga se procedi i koristi kao kupka u koju se potapaju stopala.

 Listovima protiv bolova

Kod bolova u krstima, gihta i reume pomažu obloge od dobričice. Listovi se skuvaju u jabukovom sirćetu i dok je vruće stavlja se na bolna mesta. Male kuglice od sveže ubranih  listova delotvorne su protiv glavobolje. Stavljaju se u nozdrve i bol prestaje za desetak minuta, tvrde travari.

Koristi se i u gastronomiji, naročito u pripremi raznih salata.

Dobro jutro broj 545 – Maj 2019.