Насловна РАЗНО Epidemija nije zaustavila razvoj

Epidemija nije zaustavila razvoj

ДИРЕКТОР РАЗВОЈНОГ ФОНДА ВОЈВОДИНЕ ГОРАН САВИЋ

333

Fond je u 2020. godini nastavio pozitivan trend poslovanja i do sada već odobrio preko 620 miliona dinara povoljnih kredita. Radi smanjenja negativnih posledica pandemije kovid 19, opredelili smo dodatnih milijardu dinara dugoročnih kredita za likvidnost.

Poljoprivrednici dosad povukli više od 228 miliona dinara kredita za razne namene.

Otkako je osnovan 2013. godine, Razvojni fond Vojvodine na razne načine trudi se da oživi i unapredi poljoprivredu u Pokrajini. Zahvaljujući kreditnoj politici koja se ogleda u povoljim rokovima otplate, fiksnim i niskim kamatnim stopama, privrednicima i poljoprivrednicima u Vojvodini kroz kredite i konkurse omogućeno je da unaprede preduzeće, odnosno gazdinstvo. Takvu  aktivnost Fonda nije omela ni epidemija korona virusa.

. Kakvi su rezultati u ovoj godini, posebno kad je reč o malim prpeduzećima, pitamo direktora Razvojnog fonda Vojvodine Gorana Savića?

– Ovo proleće obeležila je pandemija korona virusa. Ipak, učinili smo sve da mala preduzeća isprate napore RFV za podsticaje. Razvojni fond Vojvodine je i u 2020. godini nastavio pozitivan trend poslovanja i do sada već odobrio preko 620 miliona dinara – kaže Goran Savić. – Radi smanjenja negativnih posledica prouzrokovanih pandemijom kovid 19, opredelili smo dodatnih milijardu dinara i rapisali Konkurs za dugoročne kredite za likvidnost i nabavku obrtnih sredstava. Godišnja kamatna stopa po ovom konkursu iznosi 3%, od čega je 1% na teret korisnika kredita, a 2% refundira Pokrajinski sekretarijat za finansije. Kredit se odobrava na period do 36 meseci, u okviru kojih je obuhvaćen grejs period do 12 meseci.

. Da li su poljoprivredni proizvođači koristili povoljne kredite RFV proteklih meseci?

– Poljoprivredna gazdinstva u Razvojnom fondu kontinuirano pronalaze podršku, te su i u ovim teškim vremenima bili veoma zainteresovani za naše kreditne linije. Kreditiranje poljoprivrednih gazdinstava se realizuje kroz sedam konkursnih linija. U pitanju je dugoročno kreditiranje raznih investicija u okviru poljoprivrednog gazdinstva, kupovina poljoprivrednog zemljišta, nabavka nove poljoprivredne mehanizacije, razvoj seoskog turizma, podrška  IPARD programima, nabavka nove opreme i sistema za navodnjavanje, kao i kratkoročno kreditiranje obrtnih sredstava. Odobrili smo im kreditna sredstva u iznosu većem od 228 miliona dinara – kaže Savić. – Najveće interesovanje je i ove godine vladalo za dugoročne kredite za kupovinu poljoprivrednog zemljišta te je u tu namenu odobreno nešto više od 70 miliona dinara. Poljoprivrednici su takođe bili veoma zainteresovani i za kreditnu liniju namenjenu investicijama u poljoprivredi, kao i za nabavku nove poljoprivredne mehanizacije pa im je na dugi rok odobreno preko 120 miliona dinara kredita.

. Koje su kreditne linije na raspolaganju privrednicima do kraja godine?

– U ovoj godini je zainteresovanima je na raspolaganju 13 konkursnih linija, namenjenih pravnim licima i preduzetnicima i registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima. Sve konkursne linije su s fiksnim kamatnim stopama koje se kreću u rasponu od 1 do 3% na godišnjem nivou i periodima otplate do sedam godina, sa čak dve godine grejs perioda – naglašava direktor Savić. – Neke kreditne linije subvencionišu pokrajinski sekretarijati, te će se tako uplaćena kamata i ove godine u celosti refundirati za kreditne linije za razvoj turizma, razvoj seoskog turizma, za nabavku nove opreme i sistema za navodnjavanje iz kanalske mreže, kao i za likvidnost i nabavku obrtnih sredstava radi smanjenja negativnih posledica prouzrokovanih pandemijom kovid 19. Trudimo se da razumemo probleme prvrednika i poljoprivreddnika i da prilagodimo naše konkursne linije njihovim potrebama, kako bismo im olakšali finansiranje poslovanja, svesni toga da će rezultat ovih ulaganja biti upravo – razvoj. Cilj nam je i da kroz naše konkursne linije podstičemo i ravnomerni regionalni razvoj, prilagođavanjem kamatnih stopa manje razvijenim opštinama. Tako su kamatne stope za korisnike naših kredita koji dolaze iz slabije razvijenih opština svega od 1 do 2 posto, dok se korisnici iz razvijenijih opština mogu zadužiti po kamatnoj stopi od 1,5 do 3 posto.

Dobro jutro broj 579 – Jul 2020.