Francuski buldozi ljubimci za svakoga

„EXTREME SELECTION“ GAJI VRHUNSKE PSE (2)

Petar Pešić iz Bečeja pravi je zaljubljenik u američke staforde i francuske buldoge, za njega dve najbolje i najkompletnije rase pasa u pogledu karaktera, izdržljivosti i estetike.

Psima se bavi više od jedne decenije, a pre tri godine registrovao je odgajivačnicu „Extreme selection“, kako bi se posvetio kvalitetnom uzgoju ovih rasa, kao i njihovom učešću na domaćim i inostranim takmičenjima.

U nastavku priče o njegovoj odgajivačnici razgovaramo o uzgoju francuskih buldoga.

Pravi kvalitet tek dolazi

Francuski buldozi su psi za pratnju i razonodu, koji se preporučuju svima. Ova mala rasa je prepoznatljiva po velikim ušima poput slepih miševa, ima pljosnato lice, kratku, sjajnu dlaku koja dolazi u tigrastim, izbrazdanim ili rumenim, smeđim bojama.

Ukoliko je francuski buldog genetski zdrav, s njim nećete imati zdravstvenih problema i komplikacija, kaže naš sagovornik predstavljajući svoje najbolje primerke:

– Ženka Sofi nam je bila najlepša beba na CACIB-u u Adi, kao i mužjak Frenki koji je tu titulu osvojio u Sivcu. Oni su mladi i uskoro očekujemo još kvalitetnih pasa i da pojačamo naše linije – rekao nam je Petar.

Pas za svetske titule

Najčeći zdravstveni problemi sa kojima se susreću francuski buldozi odnose se na njihovo ravno lice, što može dovesti do začepljenja disajnih puteva i otežanog disanja. Stoga treba izbegavati prekomerne treninge i pregrevanje. Takođe su skloni infekcijama kože, problemima s očima, displazijom kukova i laktova i poremećajima kičme.

Kada je reč o broju štenaca po jednom leglu, tu pravila ne postoje. Dešava se da kuja ošteni od jednog do 11 štenaca. U većini slučajeva ženke francuskih buldoga se štene uz pomoć carskog reza, mada se oštene i prirodnim putem.

Pešićeva ambicija je da odgaji što savršenijeg psa koji će jednog dana pokupiti svetske i evropske titule. Do tada, svakodnevno uživa u radu i neizmernoj ljubavi i sreći koju mu psi pružaju.

Piše: Zorana Ljubojev

razvojnifv.png

RAZNO

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina

Tatlije – jednostavne, a mirišu na bakin zagrljaj

U vremena kada je jelo više zavisilo od umešnosti domaćice nego od sastojaka (jer mnogo  toga nije ni bilo), kolači

Sve što treba da znate o uzgoju salate: temperatura, đubrenje i najbolji predusevi

Salata je biljka dugog dana, ne zahteva veliku toplotu. Klija pri minimalnoj temperaturi od 2-3 ºS, a optimalna je 18