Насловна РАЗНО „Gastro fest“ okupio gurmane iz Bečeja i okoline

„Gastro fest“ okupio gurmane iz Bečeja i okoline

172

Peti „Gastro fest“ i ovoga puta okupio je porodice, ljubitelje dobre hrane i pića iz opštine Bečej i okolnih mesta, koji su imali prilike da degustiraju brojne specijalitete, domaća piva, rakije, vina i sokove.

Manifestacija je, umesto u Goranskom parku silom prilika održana u drugom ambijentu, na Gradskoj pijaci u Bečeju, ali to nije uticalo na kvalitet ponude i samog programa.

„Gastro fest je ove godine trebalo da traje dva dana. Međutim, vremenski uslovi su nas primorali da sve sadržaje prebacimo u jedan dan. Ujedno, morali smo da promenimo lokaciju jer nismo želeli da zbog jedne manifestacije uništimo park. Veoma smo zadovoljni odzivom posetilaca, koji su zaista imali bogatu ponudu raznih đakonija i specijaliteta. Ideja nam je bila doprinesemo razvoju vojvođanske gastronomije, da stara jela otrgnemo od zaborava, ali i da predstavimo i promovišemo nove pravce gastronomije. Mislim da smo uspeli u tome“, rekao je Daniel Jovanović, organizator „Gastro festa“.

Osim muzičkih programa, radionica za decu, posetioci su mogli da obiđu prodajne štandove više od 50 izlagača iz Vojvodine. Ponuda je bila veoma bogata i specifična, a „Gastro fest“ je retka prilika gde se mogu degustirati, a potom i kupiti razni domaći proizvodi, kojih nema u prodavnicama i velikim marketima.

„Posetioci kod nas mogu da kupe sok od grožđa, koji je poznatiji kao šira. Reč je o prirodnom soku, dobijenom presovanjem grožđa. Ne sadrži niti konzervans, niti vinobran. Takođe, bavimo se i proizvodnjom rena“ objašnjava Janoš Šomođi iz Hajdukova.

Oni koji vode računa o svojoj ishrani i izbegavaju upotrebu industrijskih šećera, mogli su da pronađu alternativu po svom ukusu.

„Moji proizvodi su uglavnom bez belog brašna i šećera. Od zaslađivača koristim med, agavin sirup, urme i koristim uglavnom speltino brašno. Takođe, u ponudi imam i bezglutenske proizvode, čija pudinge, sirove kuglice, granola, torte bez šećera“ kaže Biljana Svirčević, vlasnica pekare „Zdravo od biljke“ iz Novog Sada.

U kazanima su se kuvala različita jela – od srnećeg, preko ovčijeg, do svinjskog gulaša, zatim škembići, a u ponudi su bile i različite paste i nasuva, kao i jela od ribe i sa roštilja.

Do ranih popodnevnih sati katlanke su ispražnjene, što je kuvarima najveća pohvala i najveće priznanje.

„Čovek ne može svaki dan da jede srnetinu, pa mislim da je zbog toga gulaš od tog mesa brzo pojeden. Takođe, tražena je i ovčetina, a ljudi vole i škembiće“, objašnjava Ferenc Sabo Pos, kraljevski kuvar iz Viteškog reda kuvara amatera iz Bačke Topole.

Inače, održano je i takmičenje u kuvanju riblje čorbe „Borba čorba“. Prvo mesto zauzela je ekipa Banatski kuvari, drugo mesto osvojio je Čaba Šoljmoši iz Mihajlova, dok je treće mesto zauzeo Dušan Lukin iz Kikinde.

Kada je reč o nadmetanju mladih kuvara iz srednjih stručnih škola, prvo mesto zauzela je ekipa iz Novog Kneževca, drugo iz Sombora, a treće iz Ekonomsko-trgovinske škole Bečej.

Zorana Ljubojev