Kalijumov sapun se koristi u organskoj poljoprivredi na razne načine. Biljke se od bolesti i štetočina štite organskim preparatima, bilo da se pripremaju od drugih biljaka za koje je utvrđeno da imaju neka fungicidna ili insekticidna svojstva ili od nekih drugih preparata, odavno poznatih u kuhinji ili domaćinstvu kao korisni i bezopasni za ljude i prirodu. Među ovim sredstvima za zaštitu useva najpopularniji su soda bikarbona i kalijumov sapun.
– U poljoprivredi za ojačavanje otpornosti biljke protiv gljivičnih oboljenja, a prvenstveno za zaštitu od štetnih insekata,
– U voćarstvu za sprečavanje gljivičnih oboljenja kod jezgrastog voća, na krušci protiv kruškine buve. Pravi se 0,7 – postotni rastvor, a količina vode se računa po broju stabala, jer je za svaki kvadratni metar krošnje potrebno 3 do 4 litra rastvora. Prska se posle cvetanja u pravilnim razmacima, od dve do tri nedelje, posle jakih kiša prskanje se ponavlja, a radi se sve do dve nedelje pred berbu.
– U vinogradarstvu protiv pepelnice. Upotrebom u redovnim razmacima posle cvetanja, pojačava sjaj i glatkoću pokožice bobica, jer sprečava napade parazitnih gljiva, prouzrokovača bolesti, ali i saprofitnih poput gljive čađavice. Kada vinovu lozu pepelnica zarazi u pozno leto, tada se pranjem kalijumovim sapunom, 1,5 procentni rastvor uz 2.500 litara vode/ha, uz jak pritisak i brzinu od dva km/h i prolaskom kroz svaki red štete mogu potpuno izbeći. Kontaktom s kalijumovim sapunom i vodom, konidije pepelnice pucaju pa se oštećuje gljiva, a ne pokožica bobica.