Насловна АРХИВА HAJDUČKA TRAVA

HAJDUČKA TRAVA

1467

Ova višegodišnja zeljasta biljka (Achilleamillefolium) iz porodice glavočika (Asteraceae) poznata je još i kao hajdučica, sporiš, stolisnik, jalovi mesečnjak i kunica. Dobila je naziv hajdučka trava, jer su hajduci njome zaceljivali rane. Naučni naziv roda ove biljke potiče od grčke reči achillea-po Ahilu, koji je bio učenik Hirona i ovom biljkom zacelio ranu Telefusu.

Čaj za mirne snove

Pet grama hajdučke trave prelije se sa 250 mililitara vrele vode. Procedi se i konzumira uveče po jedna šolja, pre spavanja.

Mast protiv hemoroida

Oko 50 g hajdučke trave i 50 g muške bokvice pomeša se sa 500 g svinjske masti i lagano prokuvava desetak minuta. Ostavi se da odstoji preko noći, ujutru se još jednom zagreje, procedi i sipa u teglice. Mast se čuva na mračnom mestu.

Obloge za rane

Sveži istucani listovi stavljaju se kao oblozi na rane koje su nastale kao posledica udaraca, uboda, posekotina…

Stablo dostiže visinu do jednog metra i grana se samo u gornjem delu. Listovi su trojno perasto raspodeljeni na veliki broj sićušnih režnjeva, na osnovu čega je i sama vrsta dobila jedan od narodnih naziva stolisnik, a i naučni millefolium (mille – hiljadu, folium – list). Stablo i listovi su maljavi, ali samo dok su biljke mlade, dok kasnije većina malja otpadne. Cvasti glavice raspoređene su u obliku štita na vrhovima grana i sadrže dve vrste cvetova: jezičaste, raspoređene po obodu i obojene u belo do roze, i cevaste, u centru žuto obojene. Koriste se nadzemni deo biljke u cvetu (Millefolii herba), ili cvetovi (Millefolii flos). Prijatnog je mirisa, a cveta od juna do oktobra. Bere se u fazi punog cvetanja tokom juna, jula i delom u avgustu, i to cvet sa stabljikom dužine do 15 centimetara ili samo cvast sa stabljikom do 2 cm dužine. Suši se povezana u male bukete, na promaji ili u sušarama. Suva biljka je izuzetno aromatičnog mirisa. Čuva se u papirnim kesama i kartonskim kutijama, u suvim i hladnim prostorijama, zaštićena od svetlosti, oko godinu i po dana. Osušena biljka je aromatičnog mirisa i ima gorak ukus, zbog prisustva gorkih materija koje pripadaju seskviterpenskim laktonima, kao npr. ahilicin. Pored gorkih materija, bogata je etarskim uljem (oko 1 odsto), vitaminom K, taninima, organskim kiselinama i dr.

Široko je rasprostranjena u našim krajevima – od nizije do planinskih predela, a može da se nađe i na livadama, pored puteva, zapuštenim staništima i šumskim čistinama. Odgovara joj suvo ili umereno vlažno zemljište. S obzirom na to da naseljava zemljišta siromašna hranljivim materijama, odličan je pokazatelj nedostatka azota i drugih materija u zemljištu. Može da se gaji i na plantažama, jer nije zahtevna biljka. Na istom mestu može da raste i do pet godina.

Tinktura za varenje

Boca se napuni seckanim listovima i cvetovima, koji se preliju rakijom. Smesa se ostavi da odstoji tri nedelje na suncu ili toplom mestu, a zatim se procedi. Konzumira se po jedna kašika ujutru i uveče.

Vino za bubrege

Dve kašike cvetova kuvaju se 10 minuta u 500 ml belog vina. Svakodnevna konzumacija dve kašike ove mešavine pokazala se kao sjajno rešenje protiv slabog apetita, bubrežnih, žučnih i mokraćnih kamenaca.

Ispucale ruke

Dve kašike listova i cvetova kuvaju se 3 minuta u 300 ml vode. Toplim čajem se ispiraju ispucale ruke i osetljive bradavice, koje često muče dojilje.

Preparat u organskoj poljoprivredi

Pored svojih poznatih lekovitih svojstava, neretko se koristi i u organskoj poljoprivredi, gde se od nje pripremaju različiti preparati za zaštitu bilja. U bašti privlači insekte oprašivače, prvenstveno pčele i bumbare. Odlična je medonosna biljka. Važi za prirodan repelent koji odbija mrave, bube, muve i komarce. Od nje se pravi odličan preparat kojim se uklanjaju biljne vaši – jedan kilogram osušenih cvetova prelije se sa 2 litra ključale vode, i ostavi da odstoji oko 40 minuta. Dobijena tečnost se razblaži sa 10 litara vode i ostavi na tamnom mestu oko dva dana. Za pripremu preparata za prihranu bilja i zaštitu od štetočina, prikupljena hajdučka trava potapa se u vodu i ostavi da fermentiše do dve nedelje. Ako se koristi za prihranu, dobijena tečnost se razređuje vodom (1:10), a za sprej u odnosu 1:5. Odlična je i kao dodatak kompostu, jer sprečava razvoj loših bakterija.

Etarsko ulje

Ovo ulje je tamnoplave boje. Vrlo često se upotrebljava za masaže i u aromaterapiji. Ublažava alergijske reakcije izazvane raznim alergenima, smiruje upale i otklanja grčeve. Koristi se za negu suve i osetljive kože.

Čaj

Dvadeset grama cvetova prelije se kipućom vodom (1 litar) i ostavi da odstoji. Kada se procedi, napitak je spreman za konzumaciju i izuzetno je delotvoran protiv:
– želudačnih bolova – jedna šoljica, dva puta dnevno pre obroka;
– želudačnih i crevnih grčeva – jedna šoljica, tri puta na dan;
– neredovnih menstrualnih ciklusa – jedna šoljica, tri do četiri puta dnevno, dva dana pre ciklusa.

Kupka

U posudu se sipa 100 g biljke koja se prelije jednim litrom vrele vode. Zatim se posuda pokrije i ostavi da odstoji oko 20 minuta. Smesa se procedi i dodaje se u kupku. Ova kupka je odlično sredstvo za lečenje hemoroida i za ublažavanje ginekoloških problema.

Lekovito delovanje

Od davnina se koristila u narodnoj medicini, a omiljeno je lekovito sredstvo i u zvaničnoj. Najčešće se upotrebljava u slučajevima želudačno-crevnih oboljenja, grozničavih stanja, povišenog krvnog pritiska, kao antitrombičko sredstvo u slučaju moždane i srčane tromboze. Koristi se i kao snažno antibakterijsko sredstvo protiv stafilokoka, ešerihije, kandide i dr.

Postoji u obliku čaja, kapsula, kao oblog ili kao kupka. Ima protivupalno delovanje, te je odlična pomoć u slučaju otoka i upala. Nanošenje hajdučke trave na svežu ranu uspešno zaustavlja krvarenje i ubrzava proces zgrušavanja. Konzumacija ove biljke pozitivno deluje na urinarni trakt i sistem za varenje. Olakšava, umanjuje i reguliše menstrualne tegobe. Podstiče znojenje i uspešno snižava povišenu telesnu temperaturu uzrokovanu gripom i prehladom. Pomaže snižavanje krvnog pritiska, uspešno leči proširene vene i hemoroide. Odlična je pomoć za pročišćavanje krvi i cirkulaciju, kao i za lečenje krvavog kašlja i zaustavljanje krvarenja iz nosa. Pokazala se kao veoma uspešno sredstvo u lečenju početnog stadijuma dijabetesa.

Svojim gorkim supstancama deluje na sluzokožu želuca i tako podstiče izlučivanje želudačnog soka, a samim tim povećava apetit. Povoljno deluje na resorpciju hrane, te čajevi na njenoj osnovi pomažu u slučaju gastritisa, kolitisa, grčeva u želucu i crevima. Tople kupke od hajdučke trave i kamilice ublažavaju nervozu i smanjuju tegobe izazvane reumom.

M. Volčević

Dobro jutro broj 543 – Jul 2017.