Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Higijena pre hemije

Higijena pre hemije

195
Foto: AdobeStock

U oktobru se zasadi koštičavog voća (šljiva, višnja, trešnja, kajsija, breskva), u zavisnosti od sortimenta, nalaze u različitim fazama opadanja lišća. Pre sprovođenja hemijskih mera zaštite, od izuzetnog značaja je da se sprovedu i agrotehničke mere u voćnjaku koje bitno utiču na dezinfekciju biljaka, higijenu zasada kao i na smanjivanje infektivnog potencijala patogena koji prezimljavaju u voćnjaku.

Radovi počinju sakupljanjem opalog lišća, mumificiranih (sasušenih) plodova koji se nalaze na granama kao i sa zemlje, uz orezivanje suvih i obolelih grana. Sve zaražene delove valja izneti iz voćnjaka, a ukoliko se pregledom registruje i prisustvo legla štetočina ili nekog drugog prezimljujućeg oblika, njih je potrebno izneti iz voćnjaka i spaliti.

Suzbijanje miševa i voluharica, odvraćanje zečeva

Nakon sprovođenja agrotehničkih mera sprovode se hemijske mere suzbijanja preparatima na bazi bakra koje bitno smanjuju infektivni potencijal prouzrokovača monilioza koštičavog voća (Monilinia spp.), šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila), rogača šljive (Taphrina pruni), kovrdžavosti lista breskve (Taphrina deformans) i raka i izumiranja grana (Pseudomonas syringae), a tretman se sprovodi kada opadne 60 do 70 % lisne mase, primenom nekog od fungicida registrovanih u te namere:

  • Everest (a.m. bakar-hidroksid) u koncentraciji primene 0,6 do 0,8 % (breskva, šljiva, višnja), ili
  • Bakarni oksihlorid -50 (a.m. bakar-oksihlorid) u koncentraciji primene 0,75 % (breskva, trešnja, višnja, šljiva, kajsija), ili
  • Grifon (a.m. bakar-hidroksid i a.m. bakar-oksihlorid) u količini primene 4 l/ha (breskva, nektarina, trešnja, šljiva i kajsija), ili
  • Cuproxat (a.m. bakar-sulfat) u koncentraciji primene 0,25 %-0,35 % (breskva, trešnja, višnja, šljiva).

Hemijske tretmane sprovoditi po mirnom vremenu, bez vetra, uz veću količinu vode, kako bi bila dobra pokrivenost biljaka.

U mladim zasadima voća nakon sadnje može doći do velikih šteta od glodara: miševa(Apodemus spp.), voluharice (Microtus arvalis) i zeca (Lepus europaeus). Miševi prave štete oštećujući koru mladih voćaka u zoni korenovog vrata, pa dolazi do prstenovanja voćke čime se sprečava prolaz hranljivih materija. Biljke mogu odmah da se osuše ili da vegetiraju narednih godina ne donoseći plodove koji su sitni i hlorotični. Prag štetnosti za poljskog miša iznosi 10 do 50 aktivnih rupa po ha, a za poljsku volugaricu od 10 do 500 aktivnih rupa po ha. Ukoliko se pregledom utvrdi brojnost na nivou štetnosti preporučuje se primena rodenticida na bazi cink-fosfida u količini 5 do 10 gr po aktivnoj rupi, a rupe obavezno zatrpati u cilju sprečavanja trovanja ptica, kao i divljih i domaćih životinja. Zec takođe napada koru mladih sadnica, a rane od zeca su dublje. Sadnice se mogu zaštiti premazivanjem različitim smesama koje se mogu naći ili praviti na bazi sulfovanog ribljeg ulja, a koristi se i užegla svinjska mast. U cilju zaštite od zečeva mogu se koristiti i mehaničke barijere: ograđivanje voćnjaka kao i postavljanje mrežica koje se omotavaju oko stabla.

Navala štetočina na kupus

Ovih dana usevi kupusa namenjeni za jesenju proizvodnju nalaze se u različitim fazama formiranja glavice. Vizuelnim pregledom useva kupusa tokom oktobra može se registrovati prisustvo larvi kupusovog moljca(Plutella xylostella), prisustvo bele kupusne mušice (Aleurodes proletella), gusenice kupusne sovice (Mamestra brassicae) kao i prisustvo biljnih vaši (Aphididae). U cilju suzbijanja pomenutih štetočina preporučuje se primena nekog od registovanih insekticida:

 Mavrik (a.m. tau-fluvalinat)

u količini 0,3 l/ha

 Scatto (a.m. deltametrin)

u količini 0,3 do 0,5 l/ha

 Alverde (a.m. metaflumizon)

u količini 1 l/ha

Tokom oktobra je u toku proizvodnja peršuna iz septembarskog toka setve, a usevi se nalaze u fazi razvoja lista. Vizuelnim pregledom može se registrovati prisustvo vaši pa se preporučuje njihovo suzbijanje primenom insekticida Polux (a.m. deltametrin) u količini 0,3 l/ha.

Usevi postrne mrkve, namenjene za vađenje tokom jeseni, u oktobru se nalaze u različitim fazama razvoja korena. Vizuelnim pregledom može se registrovati prisustvo simptoma crne pegavosti lista mrkve (Alternaria dauci), a uslovi u proizvodnji koji vladaju tokom oktobra (temperatura vazduha, relativna vlažnost vazduha, lokalne padavine, jutarnje rose) pogoduju širenju ovog patogena, pa se u cilju suzbijanja simptoma navedenog patogena preporučuje primena nekog od fungicida:

 Quadris, Župastrobin

(a.m. azoksistrobin) 1 l/ha

 Sercadis plus

(fluksapiroksad+difenokonazol) 1 l/ha

 Luna expirience

(tebukonazol+fluopiram) 1 l/ha

Piše: Aleksandar Zdravković

dipl. inž. zaštite bilja, PSSS Kosovska Mitrovica