Насловна РАЗНО Izvoz maline manji za 33 odsto

Izvoz maline manji za 33 odsto

176

Izvoz zamrznute maline iz Srbije opao je tokom osam meseci ove godine za 33 odsto u odnosu na isti period 2021. godine, ali je uprkos manje izvezenim količinama ostvaren veći prihod, saopštila je danas Privredna komora Srbije (PKS) na osnovu podataka Grupacije proizvođača svežeg i zamrznutog voća i povrća PKS. Za osam meseci ove godine izvezeno je oko 43.000 tona zamrznute maline, dok je u istom periodu prošle godine izvezeno nešto više od 65.000 tona.

Procene sa terena ukazuju da je sezona maline 2022. godine u Srbiji donela nešto više od 90.000 tona roda, dok je dodatnih, oko 15.000 tona zamrznute maline iz prošlogodišnje berbe, ostalo neprodato u hladnjačama, navela je PKS.

-Iako su ovogodišnje izvezene količine maline niže nego prethodne godine, ukupni prihodi su sa oko 200 miliona evra za period od osam meseci u protekloj godini, porasli na nešto više od 224 miliona evra u ovoj godini, istakli su u saopštenju.

Ovogodišnja otkupna cena sveže maline kretala se od 500 do 650 dinara za kilogram, dok je u 2021. godini prosečna otkupna cena iznosila 420 dinara za kilogram.

S obzirom da se u Poljskoj kilogram maline plaćao oko tri evra na početku berbe, da bi u zadnjim nedeljama berbe cena pala na oko dva evra za kilogram, srpski izvoznici imaju poteškoća sa svojim ino kupcima u pravdanju novih viših izvoznih cena maline, ocenila je PKS.

Treba imati u vidu i da je Ukrajina, uprkos trenutnoj situacije ove godine, imala jako dobru berbu maline, a cene po kojoj je Ukrajina nudi na tržištu zapadne Evrope kreću od oko 3,3 evra za kilogram za celu malinu i oko 2,35 evra po kilogramu za malinu „griz“.

-Padom prodaje u supermarketima, kao i manjom potražnjom industrije prerade voća za džemove, jogurte i slične artikle širom Evrope, a pre svega Nemačke kao našeg najvećeg izvoznog tržišta, došlo je do značajnog pada potražnje za srpskom malinom, konstatovali su u Grupaciji proizvođača svežeg i zamrznutog voća i povrća PKS.

-Prema informacijama sa inostranih tržišta, očekuje se dalji pad cene maline, pre svega zbog značajnijeg pada potražnje iz SAD, kao i već pada potražnje u Zapadnoj Evropi. U zavisnosti od tržišta, pad prodaje se kreće između 10 odsto u Francuskoj do čak 40 procenata u Nemačkoj. Ovo su ujedno dva najveća tržišta za zamrznutu srpsku malinu i zajedno kupuju skoro polovinu ukupne izvezene količine ovog proizvoda, upozorili su iz PKS u saopštenju.

Naveli su, međutim, da je zabeležen rast prodaje na nekim novijim tržištima, poput Argentine i Saudijske Arabije, ali i da su izvezene količine male da bi značajnije uticale na ukupno povećanje izvoza.

Izvor: FoNet