Jabuka i njeni (ne)prijatelji

Evidentno je da u našim voćnjacima i na okućnicama ima najviše stabala jabuke. Dobrim poznavaocima „biljnih emocija“ nije nepoznato da, nekada čak i za jedno stablo, valja obezbediti dobre komšije. Iako nije „mrzitelj“ drugih biljaka i ima mnogo više dobrih komšija nego onih loših, valja paziti šta se seje i sadi ispod i oko stabla jabuke. Veliki broj povrtarskih, začinskih, lekovitih i ukrasnih vrsta, pozitivno utiču na njen rast, razvoj i plodonošenje.

O dobrim i lošim komšijama među biljkama i njihovom međusobnom uticaju, najviše se govori u povrtarskoj proizvodnji ali taj uticaj nije nezamerljiv ni u voćarstvu. Biljke iz zemljišta uzimaju vodu i hraniva, stvaraju i izlučuju određene materije koje pozitivno ili negativno deluju na druge biljke u okolini, privlače ili teraju insekte i druge organizme, smanjuju ili povećavaju inokulacioni potencijal prouzrokovača biljnih bolesti.

Kada je u pitanju jabuka, dokazano je da, iz sveta voćaka, dobre komšije su joj ogrozd, šljiva, trešnja. Spisak povrtarskih i lekovitih biljnih vrsta je mnogo veći. Crveni i beli luk, neven i dragoljub štite stablo od štetnih insekata. Hilidonijum (rusa) svojim mirisom i materijama koje izlučuje, tera mrave i lisne vaši.

Zanimljivo je da krompir, peršun, kupus i šargarepa nisu dobre komšije jabukama zbog njihovog lošeg uticaja i privlačenja štetnih insekata.

Piše: Svetlana Mujanović

Pred vama je svih 20 džepnih knjiga iz serijala „Moj voćnjak“, „Moj povrtnjak“, „Moj vinograd“ i „Moje cveće“. Knjige u formatu 16x12cm u punom koloru na 64 strane, lake za korišćenje i uvek pri ruci.

Moj voćnjak će vas upoznati kako da krenete i počnete da formirate svoj zasad, pripremite zemljište, odaberete voćnu vrstu.

Tu su i Jabuka, Višnja, Trešnja, Kruška, Borovnica, Jagoda, Malina, Leska, Šljiva, Kajsija, Ruža, Paradajz, Paprika, Krompir, Krastavac, Grašak, Pasulj, Lukovi i Vinograd.

razvojnifv.png

RAZNO

Domaći dugi

Među jesenjim sortama praziluka koje su otpornije na hladno vreme, kod nas se najčešće može naći domaći dugi praziluk. Ovo

Blagoja Dimitrijević uzgaja najbolje zečeve u svom kraju

U kavezima punim rasnih zečeva Blagoja Dimitrijevića iz sela Rakovac, kod Bujanovca, je uvek sve pod konac. Otuda su legla

Roditis – i vino i hrana

DAH GRČKE U VINARIJI BREG „Breg“, jedna od najmlađih, ako ne i najmlađa vinarija u Srbiji, kojoj se može samo

Istočnoevropski ovčar Kajzer – pas sa dušom

Onako visok i snažan, sa podignutim ušima, jakim kostima i dobro razvijenim mišićima istočnoevropski ovčar po imenu Kajzer, vlasnika Aleksandra

Lažne bukovače gorke i žilave

Gljive iz roda Crepidotus su prvenstveno saprotrofne, što znači da se hrane razlaganjem mrtve organske materije. Često ih možemo videti