Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Kad beli luk pocrni, dobije na ukusu, a izgubi miris

Kad beli luk pocrni, dobije na ukusu, a izgubi miris

370

Koliko ste puta pojeli beli luk jer znate da je zdrav, da je jedno čeno dnevno odlično za imuni sistem, da je jedan od najboljih začina za svako jelo, a posle toga proveli ceo dan vareći ga i govoreći sebi kako sledeći put neće biti tako ili ga nećete ni jesti. Za sve vas koji imate taj problem rešenje je „blek garlik“ – crni beli luk, fermentisan mesec dana kako bi dobio slatkast ukus, izgubio specifičan miris a ostao zdrav. Proizvodi ga na svom gazdinstvu četvoročlana porodica Vujanić iz Svilajnca.

– Blekgarlik je zapravo fermentisani beli luk i nije laka fermentacija u pitanju. U pitanju je sporo kuvanje u trajanju od mesec dana na određenoj temperaturi i vlažnosti vazduha. Naravno, nije to pravo kuvanje, tako se samo zove. Nakon kuvanja u luku se dese razni procesi gde on postaje crn i slatkast i izgubi onaj neprijatni miris – objašnjava najmlađi iz porodice, Nikola. A šta se luku zaista desi i zašto je crn?

– Alicin, koji je prirodni antioksidans, se stabilizuje, dok je u klasičnom belom luku nestabilizovan. Kada pojedete par čenova klasičnog belog luka nekoliko dana ih varite, telo se bori i imate onaj neprijatni miris, a to kod blek garlika ne postoji jer je alicin stabilizovan, manje ga ima ali ga telo bolje koristi – za one koji teško podnose beli luk ovo je odlično, pritom provereno, jako ukusno i lepo upakovano rešenje.

– U našim pakovanjima imamo samo čenove u teglicama od 35 grama i 70 grama, zatim luk u bagremovom medu koji je odstajao tri do šest meseci, imamo ga i u prahu i odličan je za čorbe i gulaše, a naš najnoviji proizvod je posni majonez koji možete u bilo kakav sendvič da stavite i fantastičnog je ukusa – zadovoljan je sa razglogom, jer je njihov proizvod izazvao veliku pažnju i potražnju.

– Mnogi nas pitaju kako smo došli na ideju za ovaj proizvod. Moram da vam priznam sasvim slučajno. I to je naša porodična ideja. Pre četiri godine posadili smo na hektar zemlje posadili beli luk i dobili šest i po tona sa kojima, najiskrenije, nismo znali šta ćemo da radimo jer nismo razmišljali o plasmanu. Onda smo se setili da niko u našem okruženju nema blek garlik i da je to zdrav proizvod o kome smo ponešto čuli. Raspitali smo se kako i šta, malo proučavali i rešili da krenemo u proizvodnju, pa šta bude. Evo već godinu i po dana posećujemo noćne markete, sajmove, a pre nekih mesec dana smo ušli i u prodavnice – pored onih koji se prvi put susreću sa ovim proizvodom ima i onih koji su ga već konzumirali.

– Zadovoljni smo kako ljudi prihvataju naš proizvod, jer njih dosta voli beli luk, a ima problem s njegovim varenjem. Kada čuju da je zdraviji i da se ne oseća, lagano ga kupuju i konzumiraju. Njegova cena jeste za naše uslove malo visoka, ali jednostavno mora tako, jer mesec dana troši struju i to je najveći problem. Najveća pohvala nam je kada stranci kupe naš proizvod i kažu „vau pa nismo znali da i u Srbiji postoji blek garlik“. Evo, postoji – zadovoljno je konstatovao Nikola Vujanić.

Tekst i foto: Zorica Dragojević