Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Kad ervinija napadne

Kad ervinija napadne

3218
Фото: pissrbija.com

Voćari su poslali slike sa simptomima na dunji, krušci i jabuci, a posebno vikendaši sa pojavom „pastirske palice“ mladara na krušci. (sl.1). Vršni deo pocrni i crnilo se spušta  na dole. Na plodovima se mogu pojaviti karakteristični eksudati, a radi se o bakteriozi pod imenom  Erwinia amylovora.

Bakteriozna plamenjača jabučastog voća

  Ove siptome izaziva štapićasta bakterija sa brojnim peritrihama  pomoću kojih pliva u vodi ili joj je potrebna voda/ kiša da bi dospela do mesta infekcije, najčešće cvetova, uboda od insekata, oštećenja od grada. E.amylovora ne sporuliše ili  prezimljava ispod kore u rak ranama. U proleće luči eksudat, kojeg posećuju insekti, a najčešće  pčele i time prenose  bakterije u cvetove. Pčele su korisne, ali su i vektori širenja bakterioze za vreme cvetanja.

E.amylovora  se razvija i na površni lista (epifitna). Povoljni uslovi za infekciju  su temperature 18 do 25ºC i kišni period, kada dolazi do prenamnožavanja epifitne populacije  i često se javljaju  epifitocije (masovne pojave)…   

sl.1: Mladari kruške sa savijenim vrhovima u vidu „pastirske palice“

Baktriozna luči toksin „promain“ koji ubija ćelije, koje potamne. Spuštanjem bakterija kroz sprovodne sudove ka dole, mladari crne i tačno se vidi dokle je došla. Ako je značajnija pojava, bakterije se spuste do grana ili do stabla i može doći do sušenja.

Suzbijanje E.amylovorum 

Zaštitari su veoma ponizni u odnosu na E.amylovorum jer je teška za suzbijanje (živi i unutar biljaka). Recidivna je i ne zna se kada će se ponovo pojaljivati. Infekcije su najčešće u vreme cvetanja kada pčele prenose bakterije. Siptomi se javljaju posle cvetanja i kada su plodovi još kiseli od 1 do 2 cm u prečniku. Kada nastupi toplije vreme zaustavlja se širenje bakterija i nove pojave simptoma.

Strategija suzbijanja je da se spreči spuštanje bakterija kroz sprovodne sudove mladara u grane i stablo, ili da se izbegne jača rezidba i sušenje stabla.

 sl.2: Mladi plodovi jabuke sa eksudatom E.amylovora

Da bi se to postiglo, orezuju se bolesni vršni mladari i eventualno manje grane, 10 do 20 cm makazama ispod simptoma „pastirske palice“, uz sterilizaciju 96% alkoholom (orezani deo se odlaže u polietilen vreću i spaljuje). Ako se redovno odstranjuju bolesni mladari, mogu se spasiti stabla od uginjavanja.

Primena bakra u početku listanja se koristi za suzbijanje epifitnih bakterija na površini kore. Ako ste to uradili, uradili ste ono što je moguće.

Postoji i razvijen sistem prognoze „Maryblut“ za pojavu i određivanje vremena povoljnih za infekcije u zemljama kao SAD, Čile, Novi Zeland i Australija gde su dozvoljeni antibiotici za vreme cvetanja.

Kod nas, mnogi komercijalno preporučuju „spasonosna“ rešenja ili biološke preparate i đubriva na bazi bakra, kao „sistemike“ koji nemaju deklarisane vrednosti. Koriste ih oni koji veruju u to. Najveća korist od pojave E.amylovorum je u shvatanju voćara da žive i sa onim što ne mogu da kontrolišu. Biologija je najbolji učitelj života.