Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Kad udari top na grad

Kad udari top na grad

1895

Srbija ni malo ne zaostaje za svetom, što se tehnologije odbrane od grada tiče. Naši stručnjaci napravili su protivgradni top, njegov prototip, krajem 2016. godine, a u naredne tri godine je usledilo ispitivanje i testiranje uređaja u realnim uslovima, usavršavanje i poboljšavanje njegovih karakteristika, što je zahtevalo izuzetno veliku posvećenost i preciznost, naročito pri ispitivanju i proceni efikasnosti uređaja koja je prvenstveno zavisila od nepredvidivosti stvaranja uslova za pojavu grada na lokaciji prototipa uređaja. Ovaj uređaj za protivgradnu zaštitu proizvelo je preduzeće TRAILING DOO koje se bavi projektovanjem, razvojem, proizvodnjom i distribucijom savremenih sistema i uređaja za protivgradnu zaštitu pod komercijalnim nazivom „Protivgradni top“.

Pamet iz domaćih izvora

– Pokretačku snagu preduzeća čine iskusni inženjeri mašinske i elektrotehničke struke, što rezultira time da samostalno projektujemo i razvijamo svoje proizvode u koje su utkani znanje, ideje i trud koji su garancija besprekornog i konstantnog kvaliteta – rekao je za Dobro jutro inženjer Velimir Ćirović.

– Nakon faze idejnog projektovanja, prvi prototip gasnog protivgradnog uređaja smo napravili krajem 2016. godine, a u naredne tri godine je usledilo ispitivanje i testiranje uređajau realnim uslovima, usavršavanje i poboljšavanje njegovih karakteristika, što je zahtevalo izuzetno veliku posvećenost i preciznost, naročito pri ispitivanju i proceni efikasnosti uređaja koja je prvenstveno zavisila od nepredvidivosti stvaranja uslova za pojavu grada na lokaciji prototipa uređaja – u toku ispitnog perioda uređaj je pokazao visoku efikasnost, odbranivši površine voćnjaka koje je štitio od grada.

– U toku navedenog perioda, efikasnost našeg protivgradnog uređaja je potvrđena nekoliko desetina puta, tako da u zoni dejstva uređaja, odnosno na površini voćnjaka koju uređaj štiti ni jednom nije bilo štete od grada. U skladu sa tim, sredinom 2019. godine smo osnovali preduzeće Trailing D.O.O. i započeli serijsku proizvodnju protivgradnog uređaja pod komercijalnim nazivom Protivgradni top PGT-A80. Uređaje isporučujemo kupcima širom Srbije, za sada su najviše zastupljeni krajevi u centralnoj i zapadnoj Srbiji, kao i u Vojvodini – uređaja sličnih ovom našem, postoji u svetu dosta. Osim za suzbijanje pojave grada i sprečavanju štete na poljoprivrednim kulturama, kako kaže inžinjer Ćirović, svetske kompanije koje imaju velike vozne parkove njime štite vozila od grada.

– Protivgradni uređaji ovog tipa sa sličnim karakteristikama se koriste u zemljama Severne (SAD), Srednje i Južne Amerike, Novom Zelandu, Australiji i Evropskim zemljama (Belgiji, Holandiji, Španiji, Portugaliji, Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Poljskoj, Bugarskoj, Rumuniji). Ovakvi uređaji su prvenstveno namenjeni za preventivno delovanje u cilju suzbijanja pojave grada i sprečavanju štete na poljoprivrednim kulturama, voćnjacima, vinogradima i povrtnjacima u okviru individualnih poljoprivrednih gazdinstava, a pored toga, uređaj u svetu koriste i kompanije koje imaju velike vozne parkove, odnosno parkinge sa velikim brojem vozila kako bi sprečili štetu od grada.

Za jednu sezonu dovoljno 4 boce gasa

– Za rad uređaja je neophodan gas acetilen. Za generisanje zvučnih jonizujućih talasa, koji se emituju na svakih 5 do 10 sekundi, sistem koristi udarno dejstvo produkata sagorevanja acetilena sa kiseonikom, koji sagoreva u posebno projektovanoj komori. Smeša acetilena i vazduha u komori za sagorevanje se precizno elektronski kontroliše tako da u produktima sagorevanja nema dima ili čađi. Orijentaciono, iz dosadašnje prakse se pokazalo da je u toku jedne sezone zaštite od grada (april – septembar) dovoljna količina gasa sadržana u 4 boce od 50 litara, odnosno 4 x 8 kg gasa, što okvirno u sadašnjem trenutku iznosi nešto više od 70 hiljada dinara. To je neki prosek, naravno za više dejstava u toku godine, kao što je na primer slučaj u toku ove 2024. godine, potrošnja gasa može biti proporcionalno i veća. Napajanje uređaja električnom energijom je obezbeđeno pomoću sistema baziranog na korišćenju solarne energije. Podsistem za napajanje vrši konverziju solarne energije u električnu energiju, koja se akumulira pomoću odgovarajućih baterija smeštenih u zaštitnom kontejneru – objasnio je Velimir Ćirović, dodavši da se dejstvo uređaja zasniva na principu generisanja jonizujućeg zvučnog udarnog talasa, koji putujući ka gornjim slojevima atmosfere izaziva efekat pojave turbulencija, koje imaju za cilj sprečavanje i ometanje formiranja inicijalnih jezgara leda i, ako su već formirana, izazivanje njihovog kretanja kroz toplije slojeve oblaka radi otapanja.

– Usmereno emitovanje jonizujućih mehaničkih talasa visoke energije izaziva mešanje polariteta u okviru gradonosnog oblaka, što rezultira da inicijalna jezgra grada više nisu u stanju da akumuliraju kapi vode i smrznutu vodenu paru. Jonizujući zvučni talasi se dobijaju sagorevanjem smeše acetilena i vazduha u specijalnoj komori i svojim udarnim dejstvom na front dolazećeg olujnog oblaka (kumulonimbusa) izazivaju nestabilnost inicijalnih jezgara smrznute vode u cilju njihovog razbijanja i topljenja. Da bi se ostvario kontinuitet u radu, sistem sukcesivno emituje zvučne talase u intervalima sa razmakom od 5-10 sekundi, odnosno maksimalno od 6 do 10 ciklusa u minutu. Nestabilnost jezgara kristalizacije nastaje usled istovremenog dejstva promene pritiska vazduha, usmerenog zvuka visoke jačine i termičkog uticaja zagrejanih gasova velike brzine koje kumulonimbus «usisava» usled pojave snažnog vertikalnog uzgona toplog vazduha iz prizemnog sloja atmosfere, karakterističnog za proces formiranja gradonosnih oblaka (najčešće kumulonimbuse) – ono što je prednost ovog protivgradnog uređaja je njegova mobilnost.

Lako prenosiv gde god je potreban

– Naš protivgradni uređaj je mobilnog tipa, što omogućava da lokacija postavljanja uređaja može da se menja u zavisnosti od potreba i prioriteta korisnika, u bilo kom trenutku. Uređaj se isporučuje kupcu sa zaštitnim kontejnerom, projektovanim u skladu sa svim važećim bezbednosnim zahtevima i standardima. Dimenzije zaštitnog kontejnera su prilagođene potrebama transportnih sredstava, tako da je transport sistema moguće vršiti kamionima, prikolicama ili poluprikolicama standardne namene, a po potrebi i traktorom preko pomoćnog nosača (npr. ukoliko je teren na kome se sistem postavlja nepristupačan za kamione) – ovaj mobilni protivgradni top sa velikom površinom dejstva potrebno je aktivirati pre dolaska olujnog, odnosno gradonosnog oblaka.

– Protivgradni uređaj koji smo razvili može da zaštiti od grada površinu veličine do 1 km2, što odgovara površini od približno 80 hektara (krug sa radijusom od 500 metara). Potpuna efikasnost sistema u sprečavanju pojave grada se postiže njegovim pravovremenim aktiviranjem pre dolaska olujnog, odnosno gradonosnog oblaka iznad zone koja je štićena uređajem. To znači da je sistem neophodno aktivirati neposredno pre nailaska potencijalno gradonosnog oblaka, odnosno odmah nakon što se na radarskoj slici utvrdi da postoji potencijalna opasnost od pojave grada. Na osnovu ispitivanja koja smo obavili, kao i na osnovu dosadašnjeg iskustva iz prakse, pokazalo se da je optimalan period za rano aktiviranje uređaja između 20 i 30 minuta, kako bi sistem postigao dovoljan efekat na gradonosne oblake – ono što je bitno je da dejstvo protivgradnog uređaja ne zavisi od trenutne visine jezgra gradonosnog oblaka od tla.

– Zbog toga što sistem sukcesivno ispaljuje mlaz produkata sagorevanja acetilena i tako generiše zvučne jonizujuće talase, koje potom zahvata uzlazna struja toplog vlažnog vazduha (vertikalni uzgon) u procesu formiranja gradonosnog oblaka, joni sadržani u izduvnom mlazu zahvaljujući tom uzgonu dospevaju direktno u jezgro gradonosnog oblaka i bivaju turbulentno rasuti po čitavom oblaku. Prema tome, ovaj proces ne zavisi od visine oblačnog stuba – iako proces ne zavisi od visine oblačnog stuba, dužina njegovog trajanja zavisi od brzine premeštanja oblaka, kao i od toga da li je njegovo kretanje linearno ili vrtložno.

Pola sata pre grada aktivirati odbranu

– Treba imati u vidu da već formirani grad kao atmosferska padavina, pogotovo ako se radi o kuglicama izuzetno velike zapremine, a time i velike mase, pod dejstvom gravitacije odmah započinje pad ka tlu i u skladu sa tim ne može da ima veliki domet u horizontalnom pravcu. Dakle nije teško zaključiti da se grad formira sublimacijom vodene pare lokalno, svega nekoliko minuta pre dolaska oblaka do posmatrane lokacije, a u toku premeštanja hladne vazdušne mase koja okružuje zagrejan vazduh pun vlage. Zbog svega toga, a u cilju sprečavanja tog procesa formiranja grada, potrebno je uređaj aktivirati bar 20-30 minuta pre nego što će takav oblak stići iznad zone koja je štićena uređajem. Uređaj treba da ostane u radu sve vreme dok gradonosni oblak ne napusti štićenu zonu, a ukupno vreme rada uređaja na osnovu dosadašnje prakse u proseku može ponekad da iznosi čak i do 50 minuta. Ovo vreme direktno zavisi od brzine premeštanja oblaka, kao i od toga da li je njegovo kretanje linearno ili vrtložno. Naravno, ukoliko gradonosni oblaci nailaze sukcesivno jedan za drugim, proces aktiviranja uređaja je potrebno ponoviti i održavati njegov rad sve dok oblak ne napusti zonu dejstva – za rad na protivgradnom topu, po tvrdnjama inženjera Ćirovića, nije potrebno više od dva rukovaoca.

– Imajući u vidu da je od momenta aktiviranja do zaustavljanja rad uređaja u potpunosti automatizovan, upravljanje njegovim radom ne zahteva posebna znanja i veštine niti ulaganje posebnih napora u procesu rukovanja. Zbog svega toga za upravljanje radom uređaja nije potreban veliki broj lica, u principu je sasvim dovoljan broj od jednog – dva rukovaoca. Radi eliminisanja i smanjenja rizika koji se odnose na nepravilno korišćenje i upravljanje uređajem, kao i da bi se otklonile bilo kakve nejasnoće/nedoumice korisnika o njegovom funkcionisanju, u toku procesa primopredaje uređaja korisniku neizostavno organizujemo praktičnu obuku za rukovanje uređajem, a nakon obuke korisniku se uručuje originalno uputstvo za upotrebu – osim uputstva za upotrebu stručni tim TRAILING DOO je uvek raspoložen da da savet ili preporuku u vezi sa upravljanjem uređajem.

Država podstiče do 50%

– U duhu dobre poslovne prakse, nastavljamo i dalje da pružamo permanentnu tehničku podršku u vidu saveta, preporuka i otklanjanja nedoumica u vezi sa upravljanjem uređajem, pravovremenim aktiviranjem i slično, najviše do isteka garantnog roka (24 meseca), a sve u cilju eliminisanja rizika od nepravilne upotrebe uređaja, s obzirom da se radi o specifičnom tipu uređaja koji sve do sada nije bio zastupljen kod nas – na kraju o ceni izrade ovog uređaja nezahvalno je pričati jer može da varira u zavisnosti od paketa opreme koju korisnik želi.

– Iako znam da je ovo pitanje jedno od ključnih i možda najzanimljivije za Vaše čitaoce, nažalost ne mogu da Vam dam precizan odgovor na ovo pitanje jer cena uređaja može da varira od paketa opreme koju želi korisnik. Zbog toga se pridržavamo strategije izrade uređaja po narudžbi, gde prethodno sa budućim korisnikom usaglasimo tačnu specifikaciju u pogledu nivoa opreme i performansi uređaja. U toku pandemije COVID-a i tržišne neizvesnosti u svetu i kod nas, interesovanje za ovakvu, do tada relativno nepoznatu vrstu protivgradne zaštite, je bilo na veoma niskom nivou. Međutim, u poslednje dve godine je znatno poraslo u našoj zemlji. Za sada smo u Srbiji u pomenutom periodu distribuirali pet uređaja, a do kraja ove godine imamo još toliko narudžbi – izjavio je Ćirović, naglasivši da je značajno to što je ovaj uređaj na listi subvencionisanih proizvoda.

– Ono što mogu da Vam potvrdim kao značajnu informaciju se odnosi na to da je naš protivgradni uređaj na listi subvencionisanih proizvoda u okviru Pravilnika o podsticajima za nabavku mašina i opreme za primarnu biljnu proizvodnju, koji godišnje izdaje Uprava za agrarna plaćanja. Povraćaj uloženih sredstava iznosi do 50% – rekao je, jedan od tvoraca protivgradnog topa, Velimir Ćirović.

Apsolutno bezbedan za okolinu

Uređaj je, po rečima njegovog konstruktora, apsolutno bezbedan za upotrebu. Protivgradni top u toku rada ne emituje štetna zračenja niti ispaljuje bilo kakve predmete koji bi imali štetan uticaj na okolinu ili živi svet.

– To ga čini prikladnim za upotrebu i u urbanim sredinama, osim u ruralnim, imajući u vidu ograničenost drugih vidova protivgradne zaštite u pogledu primene u urbanim sredinama. Zbog toga što u toku rada sistema ne postoji elektromagnetno zračenje u bilo kom trenutku, elektronski uređaji vazduhoplova koji preleću zonu dejstva protivgradnog topa prema tome ne mogu biti ometani na bilo koji način. Udarni zvučni talas koji proizvodi protivgradni top je uporediv sa zvučnim talasom koji potiče od slabog praska groma i prema tome nije dovoljno jak da ugrozi avio-saobraćaj niti živi svet u okolini. Iako je po karakteru uporediv sa praskom pri udaru groma, zvučni talas koji emituje uređaj ima znatno manji intenzitet i zbog toga ne indukuje bilo kakve negativne uticaje na prelet vazduhoplova ili ptica – rekao je Velimir Ćirović.

– Pre svega više od 30 % niža cena u odnosu na slične protivgradne uređaje koji se proizvode u inostranstvu. Mogu sa sigurnošću da istaknem i prednosti našeg sistema u pogledu kvaliteta izrade, pouzdanosti i mobilnosti uređaja, koja je jedinstvena u odnosu na inostrane proizvođače. Naše uređaje je moguće lako premestiti na drugu lokaciju bez upotrebe kranova ili ostale mehanizacije, što je izuzetno pogodno u slučaju upotrebe u brdsko-planinskim predelima naše zemlje, dok su inostrani uređaji statični i ne mogu se premeštati na drugu lokaciju – objasnio je Velimir Ćirović.

U odnosu na osnovnu verziju koja obuhvata sve funkcionalno neophodne sisteme i podsisteme, naši protivgradni uređaji mogu biti dodatno opremljeni sistemom za spoljašnje i unutrašnje osvetljenje, sistemom za dojavu provale, alarmnim sistemom, audio/video nadzorom, a u dogovoru sa budućim kupcima moguće su i određene adaptacije radnih režima u pogledu optimizovanja autonomije uređaja.

Uređaj nema integrisane sisteme za praćenje oblaka, već se koristi drugačiji pristup zasnovan na upotrebi mobilne aplikacije za praćenje vremena, koja korisniku automatski dostavlja notifikaciju kada je potrebno da aktivira uređaj, a nakon potvrde korisnika, istovremeno omogućava i daljinsku aktivaciju uređaja.

Integrisani GSM/GPRS, SMS i LTE (4G) komunikacioni moduli omogućavaju aktiviranje sistema i permanentno praćenje statusa funkcionisanja uređaja sa udaljene lokacije. Aktiviranje i praćenje rada sistema sa udaljene lokacije je automatsko, a korisnik od uređaja dobija različite informacije o trenutnom stanju sistema, preostalim rezervama gasa, jačini signala, stanja u vezi sa napajanjem i slično. Povratne informacije o statusima parametara može da inicira korisnik na svoj zahtev, a svakako se šalju i automatski u predefinisanim intervalima. Sistem poseduje i integrisano pomoćno daljinsko aktiviranje kratkog dometa (do 500 metara udaljenosti), izvedeno preko daljinskog upravljača. Osim daljinski, sistem se može aktivirati i ručno, neposrednim pritiskom tastera na komandnoj tabli.

Svi navedeni podsistemi za komunikaciju sistema sa korisnikom u sadejstvu omogućavaju jednostavno, brzo, a time i pravovremeno aktiviranje uređaja.

Tekst: Zorica Dragojević
Foto: Trailing D.O.O.