Kako da voće i povrće iz Srbije stigne na tržište Velike Britanije?

Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), u saradnji sa Britansko-srpskom privrednom komorom, organizuju besplatan vebinar za proizvođače i izvoznike svežeg voća i povrća iz regiona na temu pristupa tržištu Velike Britanije.

Vebinar „Spremni za izvoz: Kako izvoziti sveže voće i povrće na tržište Velike Britanije?”, biće održan u četvrtak, 14. jula 2022. godine, od 15:00 do 16:30 časova, na Zoom platformi.

Vebinar je još jedan u nizu sličnih edukativnih događaja, organizovanih u okviru projekta „Podrška diverzifikaciji izvoza poljoprivrednog i prehrambenog sektora Zapadnog Balkana i Istočne Evrope“, namenjenih jačanju konkurentnosti poljoprivrednog i prehrambenog sektora.

Više informacija o događaju je dostupno OVDE https://www.britserbcham.com/en/poziv-na-vebinar–spremni-za-izvoz-kako-izvoziti-sveze-smrznuto-i-preradjeno-voce-i-povrce-na-trziste-velike-britanije-14-jul-2022-1500–1630h-zoom-platforma/

Eksperti iz oblasti izvoza i plasmana proizvoda na tržište Velike Britanije će na ovom panelu pružiti kompanijama sve aktuelne informacije u vezi trendova na tržištu hrane, perspektivama za nove dobavljače, savete za dizajn maloprodajnog pakovanja, i upoznati ih sa ključnim koracima u procesu izvoza svežeg, smrznutog ili prerađenog voća i povrća. Po završetku izlaganja, učesnici će imati priliku da postave pitanja i pokrenu diskusiju sa govornicima o svim izazovima i nedoumicama koje imaju prilikom planiranja izvoza voća i povrća na ovo značajno tržište.

Tržište hrane u Velikoj Britaniji nastavlja sa trendom stabilnog rasta, posebno posle Bregzita 2020. godine kada je zabeležen rekordan rast od 9 odsto. Očekuje se dalje širenje tržišta hrane u Velikoj Britaniji u narednom periodu, uz povećanje tražnje za svežim, smrznutim i prerađenim voćem i povrćem, privatnom markom proizvoda, organskim proizvodima, visoko-kvalitetnim i premijum proizvodima. Tržište pruža značajne mogućnosti za plasman i prodaju hrane, posebno u tzv. niša segmentima tržišta, koje mogu biti posebno interesantne za regionalne izvoznike visoko-kvalitetnih proizvoda. S tim u vezi, vebinar predstavlja jedinstvenu priliku za regionalne proizvođače i izvoznike svežeg, smrznutog i prerađenog voća i povrća gde, na jednom mestu, mogu da dobiju sve informacije od značaja za izvoz i prodaju na tržištu Velike Britanije.

Projekat „Podrška diverzifikaciji izvoza poljoprivrednog i prehrambenog sektora Zapadnog Balkana i Istočne Evrope“ finansira EBRD u okviru bilateralne podrške Republike Italije kroz Centralno-evropsku inicijativu (CEI) i Program Evropske unije za razvoj preduzeća i inovacija Zapadnog Balkana (WB EDIF) i kofinansira UN FAO.

Besplatna registracija za vebinar OVDE https://fao.zoom.us/meeting/register/tJAsd-2vrTgoG9FVQUdQLU-2175yn9S8A9fE

Rok za registraciju za vebinar je 13. jul 2022. Posle registracije dobićete mejl sa potvrdom prijave i linkom za uključivanje na radionicu.

razvojnifv.png

RAZNO

Višeosovinski uzgojni oblik kod šljive

Višeosovinski uzgojni oblik kod šljive baziran je na iskustvima sa trešnjama uz određeno prilagođavanje ovoj vrsti. Rezidba je pojednostavljena i

Salata od čičoke

Priprema se od 3-4 čičoke, dve šargarepe, jednog praziluka, a dodaju se morska so, maslinovo ulje i jabukovo sirće. Skuvajte

Kako i čime da uklonite dosadne puževe iz povrtnjaka

U zaštićenom prostoru salatom se hrane i štetni insekti ali i puževi. Najčešći su puževi golaći. Telo im je izduženo

Jeste li znali da je korijander čistač otrova i teških metala?

Korijander (Coriandrum sativum) je biljka neobičnog izgleda i još neobičnijeg mirisa koji podseća na trag ozloglašene smrdibube. Kod nas se

Strateški proizvod traži strateške poteze

OBLAČINSKA VIŠNJA NAŠA IZVOZNA UZDANICA Oblačinska višnja je strateški poljoprivredni proizvod i privredno veoma značajna za našu zemlju. Poslednjih godina