Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ KRUŠKA NA STO NAČINA: Slastan zalogaj koji leči telo i dušu

KRUŠKA NA STO NAČINA: Slastan zalogaj koji leči telo i dušu

392
Ready-made dessert of baked pears, dor blue cheese, nuts and honey Restaurant menu. Top view.

Kada pripeku letnje vrućine i berbe sustižu jedna drugu, domaćice počnu da razmišljaju kako to obilje iz voćnjaka sačuvati za zimu. Razmenjuju se recepti, traže novi, zanimljiviji, pušta se mašti na volju. U tom letnjem izobilju, šarenilu mirisa, ukusa i boja, u ovom mesecu počasno mesto pripada kruški.

Da se ovo voće koristi u ishrani od drevnih vremena, svedoče i stari rimski spisi u kojima su pronađeni recepti za pripremu kruške s medom, što je bio jedan od omiljenih slatkiša tog vremena. Postoji nekoliko hiljada vrsta krušaka, a svaka je drugačijeg oblika, boje, veličine i ukusa. Razne sorte su dostupne tokom čitave godine, iako im je prava sezona od sredine avgusta pa do kraja oktobra, jer dobro podnose čuvanje u kontrolisanoj atmosferi.

Piše: Svetlana Mujanović

A pre nego što započnemo „upakivanje“ tog dragocenog dara prirode i učinka naših voćara, valja znati šta ćemo u ukusnim plodovima krušaka sačuvati za zimu, koje vitamine i minerale ćemo da konzerviramo u našoj ostavi.

Odlaže starenje ćelija

Plod kruške je izuzetno bogat hranljivim materijama, sadrži sve vitamine koji su neophodni ljudskom organizmu: A, svi vitamini kompleksa B poput folata, riboflavina i piridoksina (vitamin B-6), zatim vitamine C, E, P, PP, S. Oni su odgovorni za ishranu kože, noktiju i kose, emocionalnu stabilnost, intelekt i naravno, imunitet. Ovo voće je bogato antioksidansima koji su zaslužni za zaustavljanje preranog starenja ćelija i utiču na njihovu regeneraciju.

Kruška obiluje vlaknima koja normalizuju varenje i ubrzavaju metabolizam, pa se preporučuje osobama koje su na dijeti. Plodovi ove voćke sadrže 85 posto vode i svega 58 kalorija na 100 grama, obiluju mineralima kao što su bakar, gvožđe, kalijum, mangan i magnezijum i brojni mikroelementi. Smatra se i da kruške izazivaju najmanje alergija od svog voća, pa ih lekari često preporučuju kao sigurnu alternativu u pripremi obroka za osobe sklone alergijama. Takođe, sadrže i mineral bor, koji je ljudskom telu potreban radi boljeg usvajanja kalcijuma, što ovu voćku čini jakim saveznikom u borbi protiv artritisa, reume i osteoporoze.

Zanimljivo je takođe da kruška sadrži više pektina od jabuke. Odličan je izvor dijetalnih vlakana koja lekovito deluju na probavni, a zatim i na kardiovaskularni sistem. Zbog lekovitog delovanja antioksidanata glutationa, smanjuju i rizik od pojave moždanog udara. Slatko je voće i vrlo brzo otklanja glad, a istovremeno daje snagu i potrebnu dnevnu energiju. Zbog velike količine kalcijuma, kruška se najviše preporučuje deci i mladima. Sadrži i sorbitol koji je koristan za jačanje zuba.

Čistač jetre, bubrega i krvi, i zamena za aspirin

Brojna stručna naučna istraživanja potvrdila su da kruška ima blagotvoran efekat na pankreas, čisti jetru i bubrege, a reguliše i holesterol u krvi. Za varenje fruktoze iz kruške nije potreban insulin, te se preporučuje dijabetičarima. Kod vrtoglavice i povećanog zamora mnogi ljudi će posegnuti za kafom ili energetskim pićem koje je izuzetno nezdravo, a ne znaju da je dovoljno pojesti jednu krušku. Naime, folna kiselina iz ovog voća će razbuditi organizam bolje od bilo kojeg energetskog pića ili kafe i normalizovati krvni pritisak. U narodnoj medicini kruška se nekada, kada nisu postojali aspirini, koristila za skidanje povišene temperature, a za to je dovoljno popiti veliku čašu sveže isceđenog soka od kruške.

U lekovite svrhe, osim ploda, koristi se i list kruške koji se suši na promaji i od njega se priprema čaj protiv kašlja, upale grla, promuklosti, dijabetesa, a povoljno deluje i na sluzokožu creva. Čaj od lista kruške koristi se za rastvaranje kamena u bubrezima, smanjuje bolove i peckanje pri mokrenju kod infekcije bubrega i bešike, leči upalu zglobova, pa se koristi kao dodatno sredstvo za ublažavanje tegoba prouzrokovanih reumom, ili helikobakterijom koja napada želudac.

U ovo vreme, kada zrelih plodova krušaka ima u svakom marketu, pijaci, voćnjaku na okućnici ili manjem zasadu na selu, domaćicama savetujemo da ukućanima pripreme neku slatku ili slanu đakoniju, za odmah, ili za zimnicu i okrepljenje tokom hladnih dana kad priroda miruje.

Kruške sa sirom

Lepe, zdrave zrele kruške se očiste, prepolove i odstrani im se sredina sa semenkama. Zatim se narežu na tanke kriške, premažu majonezom i stave u činiju za posluženje. Preko njih se narenda tvrdi sir i ukrase se zelenom salatom i trakama slatke crvene paprike, tako da sve ima izuzetno dekorativan izgled.

Pečene kruške

Odabere se više plodova krušaka, što zavisi od potrebe domaćinstva, pažljivo se operu i izdubi im se sredina. Ne ljušte se. Ako su jako krupne, mogu da se prepolove i očiste. Poređaju se u posudu u kojoj će se posluživati, sredina se zatim napuni seckanim, ne mlevenim, orašastim plodovima, po svakoj krušci pokapa koja kap meda, i stavi u rernu da se ispeku. Ispečene mogu da se ukrase slatkom pavlakom, šlagom, džemom od krušaka…

Kruške s celerom

Spremaju se od 200 g korena celera, dve velike kruške, pola šolje kisele pavlake, 50 do 100 g orašastih plodova i malo kristal šećera, po ukusu. Koren celera se očisti i sitno narenda, a kruške oljušte i narendaju na krupno rende. Sve se stavi u činiju za posluženje, izmeša i začini kiselom pavlakom, šećerom i pospe sitno iseckanim orašastim plodovima.

Sušene kruške

Idealna su, zdrava grickalica za zimske dane. Odaberu se lepi, zdravi, zreli, ali ne i prezreli plodovi. Operu, ne ljušte se, prepolove, izbaci se „nejestiva“ sredina sa semenkama, zatim se plodovi iseku na kriške debljine oko dva mm, stave u dehidrator i suše na srednjoj temperaturi (do 60 stepeni). Suve, ohlađene kriške se čuvaju u poklopljenim teglama u suvoj prostoriji.

Puding od krušaka

Sprema se od pola kilograma krušaka, pola litra mleka, jedne šoljice griza, dva jajeta, 50 g maslaca, 100 g kristal šećera (po želji), dve kašike orašastih plodova, zrna grožđa bez semenki, soli po ukusu. Prvo se u mleku skuva griz i prohladi. U njega se postepeno dodaju margarin, žumanca, grožđe i naseckani orasi. Sve se izmeša i doda se sneg od belanaca. Uključi se rerna na srednju temperaturu, a u posudu za pečenje se ređaju, po slojevima, pripremljena smeša svih sastojaka, sitno seckane kruške i tako naizmenično dok se ne utroši sav materijal. Stavi se u rernu i peče dok se ne zgusne i svi sastojci skuvaju.