Насловна ТЕМЕ ЛЕКОВИТО И ЗАЧИНСКО БИЉЕ LIST MASLINE MOĆAN ANTIOKSIDANT

LIST MASLINE MOĆAN ANTIOKSIDANT

Мање познате вредности древне лековите уљарице

879

O plodovima masline i ulju, posebno hladno ceđenom, dosta se zna, mnogo priča i piše, ne samo kao o prehrambenoj namirnici, već i o njihovoj lekovitosti za organizam. Zato se retko ko s Mediterana vraća praznih ruku. Međutim, malo se zna o lekovitosti lista masline, koja odoleva najnepovoljnijim uslovima, bez vode, na posnom zemljištu, gde sunce mesecima prži. To nam je potvrdio i Mile Dragović iz Bara, u čijem se maslinjaku nalaze biljke stare i više od 200 godina. Deblo i grane su im čvoroviti, ispucale kore.

Maslina (Olea europea L.) je zimzeleno drvo koje dugo živi i može da ima visinu petnaestak metara. Sporo raste, desetak centimetara godišnje. Drugi nazivi su maslica, uljenka, uljika, olika, oljika. Njen engleski naziv je olive, nemački olive olbaum, a Italijani, kod kojih je zastupljena u mnogim jelima i lekovima, zovu je olivo.

Snižava pritisak

Protiv visokog pritiska blagotvoran je čaj od 20 listova i tri decilitra vode. Kuva se dok ne uvri za trećinu, te pije ujutro i uveče pre jela.

Ublažava artritične bolove

Napraviti mešavinu od po 20 grama cveta gloga, kamilice, lista masline, imele i belog luka u prahu. Dve kašike mešavine preliti s tri decilitra vrele vode, poklopiti i ostaviti dva sata da odstoji. Procediti i piti pre jela.

Za dijabetičare

Trideset grama suvih listova potopiti u pola litra hladne vode, te ostaviti da odstoji osam sati. Zatim grejati dok ne provri. Skinuti sa šporeta, poklopiti i ostaviti još 20 minuta. Piti dva puta po 2,5 decilitara čaja.

Biblijsko drvo života

List masline bio je od davnina cenjen i često korišćen u lekovite svrhe. Smatra se da su njegova lekovita svojstva otkrili stari Egipćani, koji su ga, osim kao srdstvo koje jača i deluje protiv groznice, koristili i za mumificiranje faraona. Maslina se spominje i u Bibliji, gde je nazivaju drvo života. Smatra se da potiče iz Male Azije, pa se proširila na Iran, Palestinu i Mediteran. Za širenje u južnoj Evropi zaslužni su Feničani.

Otac medicine Hipokrat preporučivao je koncentrat od maslinovog lista, dok se za delovanje čaja i njegove lekovite moći znalo još u srednjem veku. Maslinova grančica poznata je kao simbol mira, pa ne čudi što čaj deluje umirujuće, opuštajuće i dragocen je za zdravlje ljudi.

-U našem kraju se zna za lekovitost listova masline – to je prirodni antibiotik. Mi ih beremo i sušimo, ali koristimo i sveže – kaže naš sagovornik iz Bara, i dodaje da su najlekovitiji pre berbe plodova. Uzimaju se sa vršnih delova grančica. Zatim se isperu pod mlazom vode, osuše u tankom sloju, te ostave na promajno mesto gde nema mnogo sučeve svetlosti. Ovako pripremljeni mogu se čuvati godinu dana u hermetički zatvorenim staklenim ili porcelanskim bocama. Kasnije, kad prođe taj rok, ulje iz listova će nestati, pa će čaj biti slabijeg kvaliteta, manje lekovit.

Pomaže kod reume, artritisa, gihta

Listu masline pripisuje se da širi krvne sudove, snižava visok krvni pritisak, povećanu masnoću i holestor u krvi. Snižava nivo šećera i mokraćne kiseline, usporava i leči aterosklerozu i pomaže kod srčanih tegoba. Leči prehladu, grip, upalu pluća. Ima blagotvoran učinak na lošu probavu i poboljšava rad želuca i creva. Pomaže kod reume, artritisa i gihta. Odličan je antiseptik, te veoma delotvorno deluje u slučaju herpesa, ogrebotina, rana. Nikad se ne koristi s antibioticima, jer materije iz lista ometaju njihovo delovanje.

Odavno zaokuplja pažnju naučnika. Sem čaja, koristi se i ekstrat, i to kao prirodno sredstvo u borbi protiv mikroorganizama, gljivica, bakterija i virusa koji uzrokuju niz bolesti. On deluje i antikancerogeno, jer oleuropein ima jak antioksidativni učinak, sprečava reprodukciju i kretanje tumorskih ćelija.

Za jačanje organizma

Pomešati po 50 grama usitnjenih listova masline i šipurka, po 30 grama hajdučke trave i lista koprive. Dve kašike mešavine preliti sa pola litra ključale vode i ostaviti poklopljeno oko pola sata. Procediti i piti tokom dana dok se čajna mešavina ne potroši.

Tinktura kao preventiva

Priprema se od 100 grama suvih ili 150 grama svežih listova koji se stave u teglu i preliju lozovom rakijom da ogreznu. Teglu držati 40 dana na hladnom i mračnom mestu. Zatim procediti i tečnost vratiti u teglu, prekriti gazom i staviti na toplo mesto da ispari alkohol. Gustu masu preručiti u staklenu posudu i čuvati na tamnom mestu. Odlična je preventiva bolestima, a koristi se jednostavno – grumen veličine zrna graška razmuti se u pola decilitra vode.

Ulje za bolje varenje

U staklenu flašu staviti 15 listova masline, kašiku bibera u zrnu, jednu ljutu papriku, grančicu ruzmarina i list lovora. Naliti maslinovim uljem i ostaviti sedam dana na hladnom i tamnom mestu. Dnevno trošiti dve kašike ovog ulja kao aromatični preliv za salatu.

Dobro jutro broj 574 – Februar 2020.