Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (43):  Kupci sve više traže med u...

MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA (43):  Kupci sve više traže med u saću

558

Piše: prof. Dejan Kreculj

Ako se za godišnju potrošnju meda po stanovniku u Srbiji, od svega nekoliko stotina grama, može reći da je mala, onda se potrošnja meda u saću slobodno može oceniti kao zanemarljiva. Iako ne zahteva neku posebnu tehnologiju, a proizvod je cenjen na tržištu, retki su pčelari koje se rešavaju da ga uz malo dodatnog truda kupcima ponude i tako obezbede bolju zaradu.

Kupci, nažalost, još uvek retki jer su uglavnom neobavešteni, koji traže med u saću čine to prvenstveno iz zdravstvenih razloga, pošto se u mnogim receptima za pomoćna lekovita sredstva traži da med bude u saću. To nije bez razloga, jer je na ovaj način obuhvaćen i med i vosak, a posebno voštani poklopci ćelija, čija su lekovita svojstva veoma cenjena. U poslednje vreme sve više kupaca traži med u saću kao apsolutnu garanciju kvaliteta prirodne, zdrave namirnice.

Prema našim propisima, prema načinu dobijanja, med se stavlja u promet kao:

med u saću, ako nije bilo zaleženo i koje je zatvoreno u najmanje 9/10 ćelija

med s komadima saća, ako nije bilo zaleženo i koje je zatvoreno u najmanje 4/5 ćelija (maseni odnos meda i meda u saću mora biti najmanje jedan prema četiri)

vrcani med, ako je dobijen centrifugiranjem po pravilu iz nezaleženog saća

muljani med, ako je dobijen hladnim gnječenjen saća

topljeni med, ako je dobijen zagrevanjem drobljenog saća do 50°C.

Od ova prva dva načina, načešće se može naći med s komadima saća, ali je to mahom proizvod koji ne zadovoljava traženi kriterijum. Naime, u tegli se nađe ponešto zaperaka, čije ćelije nisu, ili su veoma malo, poklopljene.

Med koji će biti ponuđen tržištu u saću ne treba da je sklon kristalizaciji. U našem podneblju bagremov med je najpodesniji iz više razloga. Osim što veoma sporo kristališe, ovaj med je izražene blistave providnosti, bez lebdećih čestica polena koje bi mu umanjile estetski utisak ako se priprema saće u medu. Društva koja se odrede za ovakvu proizvodnju traba da su veoma jaka, a paša intenzivna. Da bi med zaista bio brzo poklopljen najbolje je da se koriste poluramovi.

Za pripremanje meda u saću koriste se poluramovi sa veoma tankim satnim osnovama od čistog voska. Kako ih je teško nabaviti, najbolje je da se za to postaraju same pčele u praznim ramovima. Da bi izgrađeno saće bilo što pravilnije, može se na satonošu rastopljenim voskom zalepiti uska traka obične satne osnove koju će pčele prvo izgraditi, a zatim će nastaviti gradnju saća do ostalih letvica. Tokom bagremove paše, u vreme dobrog unosa, pčele će lako izgraditi saće, posebno u ramovima malih dimenzija, kakvi su poluramovi. Takvo saće će brzo biti izvučeno, ispunjeno i poklopljeno, pa se lako može rezati.

Saće u medu se najlakše priprema ako se na već pomenuti način ulože poluramovi i ostavi da ih pčele urade. Zatim se isecaju komadi dimenzija prilagođenih veličini tegle. Kada se saće namesti u tegli, ostaje još da se zalije blago zagrejanim medom. Sipanje meda u teglu treba obaviti tako da se on sliva niz njen zid jer će se time izbeći stvaranje mehurića.

Već duže vremena kod nas veći broj pčelara ima praksu izgradnje saća u samoj tegli gde se nad plodište postavlja pregrada sa otvorima u koje se stavljaju naopako okrenute tegle. Ovako izgrađeno saće je atraktivnog izgleda i zaliveno odličnim medom vrlo privlačno za kupce.

Umetnost pakovanja i sečenja

Za pakovanje meda u saću proizvode se providne plastične kutije, na čije dimenzije se saće i iseca. To se može raditi oštrim, toplim nožem, a može se i napraviti pomoćni alat u obliku modle za kolače. Mlado saće se lako i tačno seče, jer nema košuljica od zaleganja. Za veću proizvodnju mogu se nabaviti i posebni nosači s umecima u koje se ulažu tanke satne osnove i u kojima pčele direktno izvlače saće.