Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA: Hunjadijeva prevrnuta košnica

MALA ŠKOLA PČELARSTVA DOBROG JUTRA: Hunjadijeva prevrnuta košnica

609

Ponekad je potrebno učiniti samo nešto sasvim malo, što će drugome biti jako mnogo. Ovim rečima mogla bi se izraziti suština postupka rada LR košnicom, poznata kao metoda «prevrnute košnice», petrovaradinskog pčelara Vladimira Hunjadija. Za pčelara tako malo, a za pčelice izuzetno značajno.

Piše: prof. Dejan Kreculj

Klimatski uslovi koji vladaju u našim krajevima pred pčelare postavljaju veliki problem – kako postići dovoljno buran razvoj pčelinjih društava koji bi obezbedio dovoljno razvijene zajednice u vrlo kratkom periodu od kraja zime do bagremove paše. Maj treba dočekati spreman za glavnu kvalitetnu pašu sa zdravim i snažnim društvima, u radnom raspoloženju.

Kako pomoći pčelinjim zajednicama da se što bolje razviju? U zavisnosti od tipa košnice, ali i mogućnosti i veštine samog pčelara, načina ima više. Pored već rečenih «klasičnih» postupaka, spomenućemo i jedan, naizgled malo neobičan, ali u dugogodišnjoj praksi na više pčelinjaka oproban način.

Poznato je da bilo kakav unos, osobito ako je obilan, stimuliše maticu na bolje zaleganje. Najbolje je kada je to prava, prirodna paša, ali ako je nema, većina pčelara prinuđena je na prihranjivanje sirupom od industrijskog šećera. Tada pčele moraju da koriste njima stranu materiju, ali drugog izbora nemaju. Logično je, pčela se hrani medom od kada je nastala. Zbog opasnosti od američke truleži, prihranjivanje medom je takođe nepovoljno rešenje. Gde je izlaz? Najjednostavnije je ponuditi pčelama za unos sam med koji se nalazi u njihovoj košnici, odnosno, treba posegnuti za slatkom, malom obmanom; slagati ih da unos postoji.

Prilikom uzimljavanja značajne količine zimnice pčele deponuju iznad legla, u predelu medne kape. To je venac u kome, zavisno od veličine rama, mada je već znatno potrošen, ima i sada dosta meda. Ova hrana sputava maticu u zaleganju, jer smanjuje površinu saća korisnu za leglo. Na pčelaru je da učini da se medni venac oslobodi. Najlakše je da se ramovi okrenu. Ako je to košnica Alberti  – Žnideršičevog tipa, tada nema problema: jednostavno se svi ramovi okrenu tako da deo koji je bio gore ide dole. Međutim, kod košnica nastavljača, Langstrot-Rutovog i Danan-Blatovog tipa, problem čine upravo ramovi, pošto se satonoša razlikuje po dužini od donje letvice i ram je fizički nemoguće okrenuti i umetnuti u nastavak. Rešenje je jednostavno  – treba prevrnuti ceo nastavak. Da, ne bojte se, to je bar lako.

Postupak zavisi od tipa košnice

Pošto se pčele blago nadime, nožem se odvoji plodišni nastavak od podnjače ili polunastavka, ukoliko se on koristi između plodišta i podnjače. Ako se polunastavak ne koristi, potrebno je pripremiti jednu ili dve letvice na koje će se ramovi kasnije oslanjati. Zatim se celo plodište okrene.

Kod LR košnice s polunastavkom postupak je sledeći. Plodište odvojimo nožem, lagano ga podignemo i povučeno unazad. Zatim prednju stranu nastavka pažljivo spuštamo da dođe iza polunastavka tako da negde oko sredine dužine plodišnog nastavka legne na gornji rub polunastavka. Nastavak podižemo, stavljamo u vertikalni položaj, naginjemo i pažljivo spuštamo na polunastavak. S obzirom na to da su ramovi međusobno od jesenas dobro ispropolisani, oni će ostati još neko vreme slepljeni, a zatim će se sami lagano spustiti tako da «uši» plodišnih ramova legnu na telo polunastavka.

Ako polunastavka nema, tada se celo plodište skine s podnjače, na njega se stave letvice pa preko njih podnjača, sve se to okrene i postavi na mesto gde je bila košnica ranije.

Nedugo potom pčele će početi da otklapaju med iz medne kape koja se našla na dohvat leta, prenosiće sopstveni med u druge delove košnice i tako imati utisak unosa. S druge strane, matica će odmah ta mesta zasejati tako da ćemo uskoro dobiti plodišne ramove zasejane od gore do dole, kao usred leta.

Imajte hrabrosti, ne robujte rutini

Da bi stimulacija bila intenzivnija, okretanje treba ponavljati na nedelju dana. Za pčelare koji imaju slobodan samo vikend, zgodno je da to bude subotom ili nedeljom. Ovakvo okretanje je, osim za razvoj, korisno i u borbi protiv varoe jer ometa njen proces sparivanja. Još dosta davno u Mađarskoj je konstruisana okrugla košnica koja se okretala, upravo s tim ciljem. S obzirom da se ovaj postupak sprovodi u neposrednoj pripremi za glavno medobranje, svaki način borbe protiv varoe bez upotrebe hemikalija veliki je doprinos.

Posle višekratnog okretanja plodišta rezultati će biti očigledni, društva će biti spremna da dočekaju opojne bele cvetove bagrema. Jedino treba obratiti pažnju na to da se posle zadnjeg okretanja ramovi ponovo nađu u uobičajenom položaju, zbog skorog transporta na pašu.

Recimo još samo jedno: stariji pčelari će zasigurno odmahnuti glavom jer postoji opasnost da med procuri iz ćelija koje su izgrađene tako da su blago zakošene nagore, sada je to nadole. Okrenite ram i videćete da med zaista ne curi, a potom razmislite da li ne robujete još nekim predrasudama kojima su vas učili. Imajte hrabrosti da uradite nešto neobično; učinite to zbog pčelica, ali i zbog sebe. One će vam biti zahvalne, a vi ćete se osećati bolje!