Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ MESEC HRIZANTEMA: Zimske ruže bude se u jesen

MESEC HRIZANTEMA: Zimske ruže bude se u jesen

773

Tekst i foto: Biljana Nenković

Hrizanteme su kraljice jeseni. Jedini zadatak ljubitelja takozvanih zimskih ruža je da se dobro brinu o njima, jer samo tako će krasiti dvorišta i balkone sve do prvih mrazeva, pa i snega. Oktobar je njihov mesec i tada raskošno cvetaju, dajući mnogo radosti i boja pre nego što zavladaju hladni i tmurni dani.

Hrizanteme su višegodišnje biljke. Potiču iz istočne Azije, a ime su dobile po žutim cvetovima od grčkih reči chrysos– zlatan i anthemon – cvet. Iako se u imenu ovog cveća naglašava žuta boja, hrizanteme cvetaju i u bordo, ljubičastoj, roze, crvenoj, beloj boji. Rastu žbunasto, razmnožavaju se sadnjom semena, ili iz reznica.

Sunčano mesto i redovno zalivanje

Ukoliko se gaje u saksijama, treba ih staviti na dobro osunčano mesto, jer će duže cvetati. Za mesta na kojima nema mnogo sunca mogu se odabrati već rascvetale, kupovne biljke sa dosta otvorenih cvetova, jer se pupoljci bez sunca neće potpuno otvoriti. Ako se kupuju u sezoni i u saksijama, najbolje je kombinovati biljke u različitim fazama cvetanja, kako bi dvorište što duže bilo prekriveno različitim bojama.

Da bi cvetala što duže, potrebno joj je redovno zalivanje, naročito ako se oduži toplo vreme i Miholjsko leto. Zemlja stalno treba da je vlažna, ali ne i mokra. U jesenjim mesecima dovoljno je jedno zalivanje na dan. Manje hrizanteme u manjim saksijama mogu se zalivati i sipanjem vode u tacnu. Za hrizanteme u saksijama tacna je veoma važna, jer pomaže u održavanju vlažnosti zemlje. Ova biljka traži malo brige i oko higijene, te je poželjno otkidati precvetale delove, kako bi imala snage da potera nove pupoljke.

Ukoliko neko želi da hrizanteme presadi u baštu, to je najbolje učiniti pre pojave pupoljaka, tokom proleća i leta, jer je biljci potrebno nekoliko meseci da se ukoreni. Ako se taj proces ne dovrši, šanse da preživi zimu su manje. Ako se preko zime čuvaju u saksijama, potrebno je zaštititi ih od mraza, ali u prostoriji u kojoj ima dovoljno svetlosti. Hodnici koji se ne greju, a osvetljeni su, dobro su mesto za hrizantemu preko zime. U tom slučaju cvetaće sigurno, čak i za Novu godinu. Ali, poslužiće i garaža ili podrum, ako imaju prozore.

Zimske ruže vole kraće dane i sunčevu svetlost koja pada pod većim uglom. Hladnoća im je potrebna da završe prirodni ciklus. Zato kažu da je greh skloniti hrizanteme u tople prostorije, jer u tim uslovima neće preživeti. Kada završe cvetanje, biljke treba orezati. Baštenskim makazama joj se odseku mrtvi cvetovi, a postupak je sličan kao da se šiša živa ograda.

Ako se veći deo biljke tokom zime osuši, nema razloga za brigu. Najbitnije je da koren ostane očuvan, kako bi biljka sledećeg proleća ponovo oživela. Da bi ove jeseni potrajale do prvih mrazeva, poželjno je prihranjivati ih sve do pojave pupoljaka. Potom joj je dovoljno zalivanje čistom i odstajalom vodom i u najlepšem svetlu oživeće i ovo oktobarsko Miholjsko leto.

Zimske ruže nisu samo cveće u bašti, već imaju mnogobrojna značenja. A kakvu simboliku nose, zavisi od podneblja u kome se uzgajaju. U Kini ovo cveće označava sreću. Zbog svoje lepote hrizantema spada u grupu “četiri džentlmena”, zajedno sa šljivom, orhidejom i bambusom.

Simbol poštovanja i ljubavi

U Americi se veruje da budi pozitivna osećanja i neizostavni je deo svakog poklona, namenjenog dragoj osobi. Takođe je simbol poštovanja i ljubavi. U Japanu je čak dobila i mesto na nacionalnom grbu i ima svoj dan. Simbolizuje večni život, moć, sreću i bogatstvo. Dovodi se u blisku vezu sa Suncem jer se veruje da je nosilac Jang energije i zbog toga je neizostavn deo svakog doma ili vrta. Takođe, hrizantema je u ovoj dalekoj zemlji cvet Sunca i simbol carske porodice. Na našim prostorima smatra se cvećem za mrtve i tradicionalno se iznosi na groblje, jer se veruje da donosi mir i spokoj dušama umrlih. Verovanje koje potiče sa Dalekog Istoka jeste da jedna latica hrizanteme u čaši vina može da obezbedi dug i zdrav život

Ako su bolesne, reći će same

Hrizantema nije posebno zahtevna, ali ako sa biljkom nešto nije u redu, ona će to brzo i sama saopštiti. Ako je vlažnost vazduha nedovoljna ili se prekomerno kvase listovi, upravo na njima pojaviće se smeđe izrasline. Ako je kupljena biljka zaražena, pojaviće se bele fleke na listovima i stablu, i ona će početi da se suši.

Pepelnica se javlja kada je vlažnost previsoka i kada nema strujanja vazduha. Ovo su loši uslovi za cvetove. Hrizantemi je, dakle, najvažnije pronaći dobro mesto i cvetaće godinama.

Značenje boja

Hrizantema je simbol dugog i bezbrižnog života i jedan od najmoćnijih i najlepših simbola optimizma. Svako ko je ima u dvorištu ili balkonu tako unosi pozitivnu energiju u sopstveni prostor, jer, veruje se, doneće srećne okolnosti u život. Njen cvet je originalno zlatnožute boje, ali danas na svetu postoji hiljade različitih vrsta i boja koje sve nose svoje značenje:

 Bela hrizantema dovodi se u vezu sa istinom, jasnoćom misli i ispravnim odlučivanjem,

 Crvena hrizantema znak je ljubavi i naglašenih strasti,

 Ljubičasta hrizantema je simbol otmenosti i plemenitosti,

 Plava hrizantema donosi smirenost i inspiraciju,

 Narandžasta hrizantema označava toplinu i napredak,

 Žuta hrizantema je najtužniji simbol, znak je neuzvraćene ljubavi.