Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО MISTIČNA JERIHONSKA RUŽA: Simbol sreće, ljubavi i večnosti

MISTIČNA JERIHONSKA RUŽA: Simbol sreće, ljubavi i večnosti

3125
foto AdobeStock

Bez vode ova pustinjska biljka može da preživi više decenija, dok u povoljnim uslovima brzo oživi, ozeleni, procveta.

Da li ste nekada čuli za ružu Jerihona, besmrtnu biljku plodnosti i ljubavi? Istražujući, otkrili smo da ih pod tim imenom ima čak tri, ali samo jednoj pripisuju čudotvorne sposobnosti uskrsnuća.

Kotrljajući korov  i lažna ruža

Prva ruža Jerihon je Anastatica hierochuntica koji pripada Crucifer porodici. To nije ruža koju tražimo, ova ruža nalazi se u područjima Bliskog istoka i Sahara pustinje, uključujući i delove Severne Afrike i delovima Irana, Egipta, Palestine, Izraela, Iraka, Jordana i Pakistana, zovu je i „kotrljajući korov“. Anastatica hierochuntica L. jednogodišnja je biljka i ne poseduje sposobnosti uskrsnuća.

Kretanje njene suve grane i korenja je čisto fizički mehanizam koji pomaže širenje vrste. Kada je kiša, suvo i zatvoreno klupče grana proširi se i ispušta seme. U suvim razdobljima se, opet, sklupča. Sam proces može ponoviti beskonačan broj puta, što je dovelo do pogrešne pretpostavke da biljka uvene i ponovo oživi. Njene semenke vrlo su izdržljive i mogu ostati uspavane godinama. Ovlažena, kasnije u kišnoj sezoni, lopta odvije plodove i raspukne se, kako bi rasterala seme. Ako vode ima dovoljno, raspršeno seme klijaće u roku od nekoliko sati. Sam proces uvijanja i odvijanja može se ponoviti više puta. Sposobnost biljke da to učini može se pripisati prisutnosti trehaloze (šećera).

Dobila je ime po tome što je hodočasnici često koriste kada se vraćaju iz Svete zemlje (Jericho), kao simbol, verujući da je to biljka uskrsnuća. Najčešće je zovu ruža od Jerihona, dinosaurus biljka, jerihon ruža, marijin cvet, marijina ruka, palestinski „kotrljajući korov“, biljka uskrsnuća, marijin cvet. Smatra se da joj je ime ruža od Jerihona u 16. Veku dao travar Džon Gerard.

Druga ruža od Jerihona je Asteriscus hierochuntica (syn. Pallenis hierochuntica). Ova biljka je takođe jednogodišnja i ne poseduje sposobnost uskrsnuća. Pronađena je u pustinji Severne Afrike i Arapskog poluostrva, protežući se koliko i indijska Sind pustinja. Zadržavanje vode i osiromašeni procesi uzrokuju da se cvetne glavice zatvore u suvim razdobljima i ponovno otvore u roku od nekoliko minuta u vlažnim uslovima. Tako se seme pušta kada su uslovi za klijanja relativno povoljni, odnosno, kada je vlažnost visoka.

Paprat uskrnuća

A naša ruža od je Jerihona je Selaginella lepidophylla, koja pripada porodici paprati. To je biljka koja cveta u suvim krajevima Kalifornije, Teksasa i Meksika, a poseduje sposobnost uskrsnuća. I da, zovu je lažna ruža od Jerihona, jer su njenu sposobnost uskrsnuća primetili španski misionari koji su krenuli da religijski pokore američko tle. Oni su koristili ovu biljku da pokažu domorocima hrišćanski koncept vaskrsnuća. Zbog sposobnosti da oživi i ponovi ciklus, koristi se kao amajlija, i prenosi se s kolena na koleno, naročito među starosedeocima.

Biljka je izuzetna jer ima vrlo higroskopsko ponašanje, što se može pripisati činjenici da ćelije gornje strane stabljike imaju deblje zidove i mogu da apsorbuju više vode od onih sa donje strane. Kada se biljka suši, vlaga prelazi ka unutra, tako da biljka poprima gotovo loptasti oblik.

Jerihonska ruža može da ostane živa na suvom, na kraju uvaljana u loptu, mesecima, sve dok je probudi u novi život težak pljusak. U divljini, biljke rastu vrlo sporo, jer se nalaze u područjima s vrlo oskudnim padavinama. Nažalost, njihova populacija u njihovom prirodnom okruženju teško je desetkovana zbog krađa.

Novosadska jesen i ruža

U našoj zemlji ova biljka retko se nalazi, ali smo na nju naišli na nedavno održanom Novosadskoj jeseni. Pažnju kupaca privukla je smaragdnozelenom bojom i izgledom minijaturnog poleglog četinara. Kupcima je nuđena suva, sklupčana kao najobičnija trava, s korenčićima. Međutim, posle nekoliko zalivanja biljka vaskrsava u svoj svojoj lepoti, a oni dobijaju jedan od najlepših ukrasa svog doma.

– Jerihonska, odnosno pustinjska ruža neobična je biljka koja može dugo da preživi bez vode, a kad se zalije oživi – kaže Snežana Jelić, cvećarka iz Novog Sada, i naglašava da je ova ukrasna biljka veoma popularna u celom svetu. – Zbog sposobnosti da na vaše oči oživi i rascveta se, simbol je svega pozitivnog, sreće, ljubavi, večnosti. Ona podstiče na nove početke i priziva uspeh.

Po rečima naše sagovornice, ova čudotvorna biljka može da opstane i preko 50 godina, nasleđuje se i prenosi s kolena na koleno. Poklanja se dragoj osobi, prilikom rođenja, krštenja, venčanja, a obavezno oživljava za Božić i Uskrs. Suva biljka stavi se u plitku keramičku ili staklenu posudu u koju se ulije mlaka, odstajala voda (oko 25 stepeni Celzijusa) visine oko jednog centimetra. Dodaje se četiri dana koliko je potrebno da se sasvim razvije, odnosno dok ne dobije smaragdnozelenu boju. Posle toga se prestaje sa zalivanjem i ona se polako zatvara. Tada dobija crvenosmeđu ili sivozelenu boju. Ako se u vodi ostavi duže vreme, počeće da plesnavi, pa ju je potrebno izvaditi, osušiti na suncu ili u toploj, suvoj prostoriji i tako ostaviti osušenu najmanje dve nedelje. Kad se osuši, spakuje se u plastičnu vrećicu i čuva do novog slavlja, kad se ceo postupak ponavlja. Ima prijatan i nežan miris koji je kombinacija mora, pustinje i šume.

OKVIR

Olakšava porođaj i leči grlo

Selaginella lepidophylla koristi se kao prirodni antibiotik i lek za prehladu i osetljivo grlo. Pravi se tako što se parče biljke, veličine kašičice, stavi u vruću vodu, a ovaj čaj, osim kod prehlade, služi i kao diuretik, naročito u Meksiku. 

Zbog toga što oblikom podseća na matericu, i otvara se kad joj se doda voda, veruje se da pomaže pri porođaju i mnoge žene, čak i u Maleziji gde nikako ne raste, nose ovu biljku na porođaj. Daje se porodilji da se materica lakše otvori i porođaj bude manje bolan. Takođe, voda u kojoj kratko stoji pije se za regulisanje menstrualnog ciklusa i sprečavanje krvarenja materice posle komplikovanog porođaja. Veruje se da smiruje epileptične napade i deluje na smanjenje bolova. Ponegde se melje u prah i meša s maslinovim uljem i medom, a negde se navodni, pa se koriste sveži listovi. Ovako pripremljena, koristi se za konjuktivitis.

Cvet sadrži kalcijum, magnezijum, cink, gvožđe i kalijum. U suštini, magnezijum i kalcijum, u kombinaciji, smanjuju kontrakcije glatkih mišića, od kojih je sastavljena i materica, pa priča da olakšava menstrualne bolove i porođaj ima smisla.