Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Muškatle nikad ne izlaze iz mode

Muškatle nikad ne izlaze iz mode

2588

Muškatle su jedno od najpopularnijih vrsta cveća, a visoko mesto na lestvici duguju lakom održavanju i raskošnoj lepoti. One nikada ne izlaze iz mode. Ponekad su rustične i romantične, a ponekad moderne i odvažne. One vole leto i sunce.

Piše: Biljana Nenković

Ove letnje cvetnice, koje još od davnina krase prozore, balkone i leje, i danas se podjednako dobro uklapaju u tradicionalne i moderne građevine i plene krupnim, raznobojnim cvetovima. U zavisnosti od sortimenta, mogu biti niske i kompaktne ili veoma krupne i visoke do pola metra. Neko voli stojeće, žbunaste, a neko viseće forme. Izdržljive su, lake za negu, vole sunce i cvetaju od kasnog proleća do kraja jeseni.

Kap joda za lepši cvet

Sve vrste muškatli vole rastresitu zemlju i najbolje je posaditi ih u prirodni humus. Zalivanje mora da bude gotovo svakodnevno tokom leta i velikih vrućina, jer su u pitanju cvetnice. Jednom do dva puta nedeljno moraju da se prihranjuju, da bi izbacivale nove pupoljke. Mogu se prihranjivati rastvorom joda i vode. Jedna kap joda doda se u litar vode. S 50 mililitara ovog rastvora poliva se unutrašnji zid saksije. Mora se paziti da se ne prekorači preporučena doza, da se ne bi oštetio koren.

Premda su muškatle otporne na većinu bolesti, ipak mogu da ih napadnu lisne vaši, najčešće nakon kišnog perioda. Treba proveriti donju stranu lista na kojoj su jajašca. To je znak da je biljka napadnuta i da treba što pre reagovati. Paukova grinja se prepoznaje po belim mrežicama na listovima. Obolelu biljku treba što pre izdvojiti od drugih, kako se štetočine ne bi dalje širile. Najbolje je poprskati biljku insekticidom ili je oprati u tom rastvoru.

Bakterijska palež je bolest, koja se širi kroz lišće. Inficirano lišće požuti i odumire, a prvi simptom bolesti je da se donje lišće suši, a donji delovi biljke trule. Najbolji način za suzbijanje ove bakterije je višenamenski fungicid. Oboleloj biljci potrebno je i orezivanje.

Mleko za bolje cvetanje

Neki baštovani jednom nedeljno zalivaju muškatle mlekom, zbog boljeg cvetanja, jačanja biljke i veće apsorpcije hranljivih materija iz zemlje. Važno je znati da je, kada se na rubovima listova pojavi crvenkasta boja, to siguran znak da je muškatli hladno. Osim prihrane, važno je ukloniti precvetale delove. Ako se to ne uradi, biljka pati i ne izbacuje nove pupoljke.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us