Насловна ВЕСТИ Najbolji stari melemi

Najbolji stari melemi

695

Sakupljanjem lekovitog bilja u Srbiji se bavi, a delom od toga i živi, oko 5.000 stanovnika. Smatra se da na našoj teritoriji raste 700 lekovitih vrsta, dok se u prometu nalazi tek trećina. Lekovito bilje je neiskorišćena šansa, posebno u brdsko-planinskim nerazvijenim predelima. Primer je naša najšumovitija planina, Jastrebac, bogata vodom i biljem, čija su lekovita svojstva poznata malom broj ljudi.

Rastao između gradske vreve i seoske idile u podjastrebačkom selu kod Kruševca, Verko Jovanović je nesvesno od starijih upijao isceliteljske tajne biljnog sveta.

Sada može da se pohvali zavidnim travarskim stažom od tri decenije.

„Pre pet godina sam diplomirao i fitoterapiju, tako da ne kažu da pravi čajeve kao baba, a bapski čajevi su najbolji mogu da kažem“, rekao je Verko.

U Verkovoj apoteci ima leka za dvadesetak boljki. Među onima koji se obraćaju za pomoć, kaže, sve više je mladih.

„I mladi u 20 godina pate od nekog tog zglobnog reumatizma, što nekad nije bilo. Pa nekad je bilo i oblačenje, držala se toplota organizma, a sad je to sve nešto golišavo, sve nešto što bi rekli – fićfirići“, dodao je Jovanović.

U berbu se ide leti do Male Gospojine, jer su u to vreme biljke prepune eteričnih ulja. Ali u ovom poslu kaže pauze nema.

U jesen se beru šumski plodovi, krtole, korenje ali i bilje poput cikorije, zečjeg trna…

„Arnika, znači planinska trava služi kod, hajde da kažem – kad se tkivo ubije, za podlive, popucale kapilare, znači to u alhoholu može da se naprave tinkture, i onda se to utrljava“, priča Verko.

Mnoge sadrže otrovne supstance pa je, upozorava Verko, potreban oprez i kod branja i upotrebe. Savesni berači, ističe, poštuju prirodu.

„Morate da mislite da ostavite bar jedan struk, taj koji je dobar, lep, koji će genetski da vrati isto to prirodi. Ta semenka će da padne, nova biljka će da iznikne i ima je ponovo“, kaže Verko i dodaje da je šteta što u jastrebačkom kraju nema organizovane proizvodnje čajeva i šumskog voća.

Uporedo sa trendom povratka prirodi, raste i broj potrošača preparata od lekovitog bilja.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay